4-boyutlu yarı-riemann uzayında eğriler
Curves in 4-dimensional semi-rieamann spaces
  1. Tez No: 463055
  2. Yazar: HÜMEYRA KUMSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
4-BOYUTLU YARI-RİEMANN UZAYINDA EĞRİLER Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş olarak düzenlenmiştir. İkinci bölümde IR^4 de timelike pseudo-null eğriler hakkında bilgiler verilmiş ve bu çalışmada gerekli olan bazı temel tanımlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde,IR^4 timelike pseudo-null eğriler için Bertrand eğrileri ele alındı, bu eğrilerin bazı özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, IR^4 timelike pseudo-null eğriler için helis olma durumu incelendi. Beşinci bölümde, IR^4 timelike pseudo-null eğrilerin akışları hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
CURVES IN 4-DIMENSIONAL SEMI-RIEAMANN SPACES This study consist of the five chapters. In section 1, introducation is given. In section 2, some information about the historical devolopment of IR^4 timelike pseudo-null space and fundamental definitions and theorems which are necessary are to be introduced in this study, respectively. In section 3, Bertrand curves of IR^4 timelike pseudo-null space and some properties of this spaces are reseached. In section 4, Helices of IR^4 timelike pseudo-null space are investigeted. In section 5, flows of curves in IR^4 semi-Rieamann spaces is illustrated.