Hatay ili siyasi coğrafyası
Political geography of Hatay province
  1. Tez No: 463109
  2. Yazar: ÇETİN FURKAN USUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. REŞAT GEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Çalışma sahası olan Hatay ili; Türkiye'nin en güneyinde, Akdeniz Bölgesinin Adana Bölümünde, Akdeniz'in kuzeydoğu köşesinde yer almaktadır. Tez çalışması dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde (Giriş) çalışma sahasını tanıtmaya yönelik çalışma sahasının yeri ve sınırları, çalışmanın amacı ve yöntemi ile sınırlılıkları açıklanmıştır. İkinci Bölümde (Hatay İli Jeopolitiği) çalışma sahasının jeopolitik özellikleri irdelenmiş, bu bağlamda Hatay İli jeopolitiğini şekillendiren temel faktörler; konum, alan ve biçim, fiziki yapı, sınır ve siyasi durum ile jeopolitiği oluşturan jeokültür ve jeoekonomi kavramları çalışma sahasında var olan potansiyel ile birlikte ortaya konmuştur. Üçünçü bölümde (Hatay İli Hidropolitiği) ise çalışma alanın hidropolitik durumu sistematik bir biçimde ele alınmıştır. Çalışma sahasının en önemli üç akarsuyu da olan Asi Nehri, Afrin ve Karasu Çayları sınır oluşturan ve sınır aşan sular olmalarından dolayı havza devletleri tarafından ortak kullanıma tabidir. Bu bağlamda söz konusu sınır oluşturan ve sınır aşan suların hidropolitik durumları ifade edilmiştir. Dördüncü ve son bölümde (Sonuç ve Öneriler) ise tezin ikinci ve üçüncü bölümlerinde söz konusu bölüme ait sonuçlar bölüm sonlarında verildiği için, çalışma sonucunda ulaşılan önemli bulgular özet olarak verilmiş ve bu bulgulara dayanan öneriler ifade edilmiştir. Ayrıca bu bölümde tez süresince test edilen hipotezlerin geçerliliği/geçersizliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The research field; Hatay is located on the south of Turkey, by the northeastern corner of the Mediterranean, in the Adana part of the Mediterranean Region. This study consists of four main sections. In the first chapter (Introduction), the research field is introduced with the information on the exact location and its borders, also the aim and the method of the study is provided. In the second chapter (Geopolitics of Hatay) the geopolitical features of the research field are examined and the concepts of geoculture and geoeconomics that constitute geopolitics are presented depending on the potential of the research field. In the third section (Hydropolitics of Hatay), the hydropolitic state of the research field is systematically discussed. Asi river, Afrin and Karasu Streams, which are the three most importanrt rivers of the research field, are the common use of watershedstates due to their being transboundary waters. In this context, the hydropolitical conditions of the bordered and transboundary waters are expressed. At the end of the second and the third section relevant results are presented thus, this section includes an overall look to the significant findings of the research and the concluded suggestions are stated. Last but not least, the validity/invalidity of the hypotheses tested with this research are presented.