Siyasi coğrafya öğretimi açısından örnek bir inceleme: Belen Geçidi
A sample research in terms of teaching political geography: The Belen Pass
- Tez No: 583181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN DOĞAN BULDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Coğrafya; mekân ve insan ilişkisi bağlamında ele aldığı konuları, özel bir görüş ve anlayış ile incelemektedir. Coğrafyanın temelde insan ve doğal çevre ilişkileri ekseninde özetleyebileceğimiz inceleme sahasında elde edilen sonuçlar ve coğrafi birikim, bireylere eğitim yoluyla aktarılabilecektir. Coğrafya eğitiminin en temel işlevi, bireylere ve öğrencilere yaşadıkları dünyaya uyum sağlamaları noktasında sağladığı yarardır. Başka bir anlatımla bireylerin/ öğrencilerin yaşadıkları mekânlar ile bağ kurmaları ve bağın olumlu olması doğrultusunda, coğrafya eğitiminin bir yaşam kılavuzu olabilme niteliğidir. Coğrafya; mekânın siyasal boyutunu, siyasal coğrafya alanı vasıtasıyla incelemektedir. Teknolojik ve bilimsel manada yaşanan gelişmeler, toplumsal hayatta önemli değişiklikleri beraberinde getirmiştir. Bu değişimin toplum mekanizmalarında yarattığı etkinin coğrafi yönü, incelemeye değerdir. Coğrafya eğitimi kapsam itibariyle, mekânın siyasallaşma sürecinin analizini de içermektedir. Coğrafi bilgi ve uygulamalar aracılığıyla, mekâna dair siyasi ve ekonomik olay ve olgularının, tarihsel süreçlerinin de göz önünde tutularak incelenmesi, coğrafya eğitiminde önem arz etmektedir. Bu nedenle tarihi ve ekonomik özellikleri sebebiyle stratejik açıdan değer taşıyan Belen Geçidi, coğrafya eğitiminde kullanılmak üzere bir örnek olarak belirlenmiştir. Belen Geçidi; Akdeniz Bölgesi'nin Adana Bölümü, Hatay ili Belen ilçesinde, yer alır. Belen Geçidi; hem ülke içerisinde hem de uluslararası alanda etkin bir ulaşım ağı oluşmasında üstlendiği rol nedeniyle stratejik öneme sahiptir. Orta Amanos Dağlarının boyun noktasında yer alan geçit, dar ve nispeten alçak bir özellik taşımaktadır. Belen Geçidi, dar anlamda İskenderun- Antakya, Amik ovası- Çukurova, Halep- İskenderun; geniş anlamda Kuzey Suriye- Anadolu, Ortadoğu- Balkanlar ve Ortadoğu- Avrupa karayolu bağlantısının kurulmasında önemli bir işleve sahiptir.
Özet (Çeviri)
Geography; examines the issues, dealt with in the context of space and human relations with a special view and understanding. The results and geographical accumulation obtained in the study area which can be summarized in the axis of human and natural environmet relations of geography will be transferred to individuals through education. Geography is a benefit to individuals and students to adapt to the world they live in what is the basic function of education. In other words, it is the quality of geography education to be a life guide in order to connect individuals/ students with the places they live and to make the connection positive. Geography; examines the political dimension of space through political geography. Technological and scientific developments have brought about important changes in social life. The geographical aspect of the impact of this change on the mechanisms of society is worth examining. Geography education covers the analysis of politicization process of the space. The analysis of the political and economic events and phenomena of the space by taking into account the historical processes through geographic information and applications is important in geography education. For this reason, Belen Pass, which is strategically valuable because of its historical and economic characteristics, has been designated as an example to be used in geography education.