Muhasebede etik ilkeler ve Mersin ilinde bir uygulama
Ethical principles in accounting and an application in Mersin
- Tez No: 463108
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Toplumlarda ahlak kuralları tüm toplumu alakadar etmektedir. Etik kavramı da toplumsal bir olgunun yanında aynı zamanda mesleki bir olgu olarak ta ifade edilmektedir. Meslek etiği genel olarak ifade edilen etik anlayışlarının mesleki alanlarda somutlaşmış şekli olarak ifade edilmektedir.Sorumluluk meslek etiğinin temelini meydana getirmektedir. Sorumluluk, toplumsal değerlere göre değişim göstermekle birlikte kişilerin yapacakları davranış ve sorumlu oldukları işlerle ilgili yaptıkları faaliyetlerin sonuçlarını kabul etme duygusu olarak ifade edilmektedir. Modern çağda ifade edilen toplum kavramına göre kişilerin etik davranışlarında destek aldıkları güç etik sorumluluklarıdır.Diğer tüm meslek dallarında olduğu gibi muhasebe mesleğinde de dikkat edilmesi gereken ve muhasebecilerin en önemli sorumluluklarından biri olan kavram etik kavramıdır. Günümüzde finansal bilgilerin doğru tarafsız, bağımsız ve güvenilir olarak kamuya sunulması muhasebecilerin meslek etiği algılarıyla doğrudan ilişkilidir.Toplumda yaşanan ticari, sosyal ve ekonomik yaşam muhasebe meslek mensuplarının etik kurallara uygun olarak davranmasıyla bağdaştırılabilir. Etik kural ve ilkelere uyan muhasebe meslek mensupları toplumda doğru kişi olarak algılanacak ve işinde daha başarılı hale gelecektir. Bu araştırma muhasebe meslek etiği algısını ifade etmek ve bu alanda yapılan çalışmalara örnek teşkil etmesi amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda birinci bölümde kavramsal açıdan etik kavramı değerlendirilmiştir. İkinci bölümde muhasebe meslek etiği ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise araştırmanın amacına yönelik anket çalışması yapılmıştır. Araştırmaya 200 kişi dahil edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiş ve bulgular ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda araştırma sonuçlandırılarak tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In society, moral rules are all about society. The concept of ethics is also expressed as a Professional phenomenon at the same time as a social phenomenon. Occupational ethics are generally expressed in the form of concrete ethical conception of Professional areas.Responsibility brings the foundation of the professionethic. Responsibility is expressed as the feeling of accepting the results of the activities that the people are doing about the behavior the yare responsible for and the activities the yare responsible for, while they vary according to social values. According to the concept of society expressed in modern times, it is the power ethical responsibility that people support in their ethical behavior.It is thenotion of conceptethics, which is one of the most important responsibilities of accountants, which should be considered in accounting profession as well as in all other professions. Today, the presentation of financial information to the public in a properim partial, independent and reliablemanner is directly related to the perceptions of Professional ethics of accountants.The commercial, social and economic life in the society can be reconciled with the Professional behavior of accounting professionals in accordance with ethical rules. Members of accounting professions who conform to ethical rule sand principles will be perceived as the right person in society and will become more successful in their work.This research is designed to Express the perception of accounting profession ethics and to set an example for the studies conducted on this field. In the first part of the study, the concept of ethic swase valuated in terms of concept. In the second part, accounting profession ethics are discussed. In the third and last section, a survey study was conducted for the purpose of the research. 200 people were included in the survey. The obtained data were analyzed in the SPSS program and the finding swere revealed. The findings were completed by finalizing the findings.