Türkiye'de sosyal devlet ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının etkinliği: Defne ve Antakya ilçesi örneği
The effectiveness of social state and social assistance and solidarity foundations in Turkey: The example of Antakya and Defne Counties
  1. Tez No: 463116
  2. Yazar: SAMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER DAĞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sosyal devlet kavramı, tam manasıyla açıklanması zor olan bir kavramdır. Bunun nedeni çok geniş anlamlar içermesidir. Bu anlamların hepsini tek bir tanım içerisinde barındırmak oldukça güçtür. Bu nedenle sosyal devlete ilişkin pek çok tanımlama yapmak mümkündür. Genel anlamda sosyal devlet, kişinin ve toplumun refahını, huzurunu, güvenliğini amaçlar. Bu amaçlarını çeşitli yollarla yerine getirmeye çalışır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları sosyal devletin gereklerini yerine getirmek üzere kurulmuş en etkin kurumlardır. Her il ve ilçede bulunan bu vakıflar 3294 sayılı kanunla kurulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonunda biriken kaynakları ihtiyaç sahiplerine doğrudan ve hızlı bir şekilde ulaştırmaktadır. Çalışmanın amacı Defne ve Antakya ilçelerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılan sosyal yardımların etkinliklerinin karşılaştırılarak genel anlamda sosyal yardımların etkinliğinin belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini Defne ve Antakya ilçelerinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yapılan sosyal yardımların en az birinden yararlanan haneler oluşturmaktadır. Antakya İlçesi'nde 300 ve Defne İlçesi'nde 200 kişi ankete katılmıştır. Örneklem seçiminde tabakalı örneklem yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social State concept is a difficult concept to be described in full. This is because it has a wide range of meanings. Its quite difficult to give all of the meanings in a description. In general meaning, social state aims person's and society's welfare, comfort and security. It tries various ways to carry out these aims. Social Assistance and Solidarity Foundations are the most effective foundations that are established to carry out the neccessities of social state. Present in every city and county thoso foundations deliver the fund that accumulate in the Social Assistance and Solidarity Incentive Fund, to the needers directly and quickly. The aim of this study is to specify the effectiveness of social aids made by Social Assistance and Solidarity Foundations which are present in the counties Defne and Antakya. Houses, that benefit from at least one social aid made by Social Assistance and Solidarity Foundations in Defne and Antakya counties, form the population of this study. 300 people from Antakya county and 200 people from Defne county participated the questionnaire. Stratified Sampling Method is used in choosing sample.