Diyanet İşleri Başkanlığı -Türkiye Cumhuriyetinde İslam'ın kurumsal statüsü- (1924-1950)
Presidency of Religious Affairs -Institutional status of İslam in the Republic of Turkey- (1924-1950)
  1. Tez No: 463149
  2. Yazar: HİCRET KİRAZ TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ACUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 404
Özet
Bu tezde Türkiye Cumhuriyeti'nde Diyanet İşleri Reisliğinin kuruluşu, yeni rejimin öngördüğü din, devlet ve toplum ilişkileri ekseninde ele alınmaktadır. Cumhuriyet'in kurucu kadrosunun İslam'a yeni devlet içinde tanıdıkları kurumsal statüyü hayata geçiren Diyanet İşleri Reisliğinin başlıca icraatı tezin inceleme alanını oluşturmaktadır. Bu çerçevede tek partili yılları ve çok partili hayata geçiş sürecini kapsayan 1924-1950 yılları arasında Diyanet İşleri Reisliğinin“laik,”“milli”ve“asrî”bir toplumsal düzenin kurulmasına yönelik olarak gerçekleştirilen düzenlemelere dâhil edilme düzeyi ve biçimi anlaşılmaya çalışılmaktadır. Ayrıca laik düzenin yerleşmesine yönelik olarak uygulanan radikal tedbir, tecziye ve tecrit politikaları karşısında Diyanet İşleri Reisliğinin tutumu ve devrimlere karşı toplumsal/dinî muhalefetin kontrol altına alınmasında üstlendiği rol ve işlev arşiv belgeleri ışığında aydınlatılmaya çalışılmaktadır. Anahtar Sözcükler Diyanet İşleri Başkanlığı, Tek Parti, laiklik, din politikaları, devlet, toplum.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, establishment of Presidency of Religious Affairs in the Republic of Turkey is discussed within the frame of the religion, state and public relations as envisaged by the new regime. The main activities of the Presidency of Religious Affairs, which has implemented the institutional status that the founders of the Republic had given to Islam, constitute the research area of this dissertation. Within this frame, we will try to understand the level and the method of involvement of the Presidency of Religious Affairs in the implementation of regulations towards the establishment of a“secular”,“national”and“contemporary”social order between 1924-1950, which covers the one party years and the period of transition to multi-party life. Besides, we will try to clarify the attitude of the Presidency of Religious Affairs in terms of the radical measures, punishments and segregation policies that had been implemented for settling down the secular order and its role and function for controlling the social/religious opposition against the revolution within the frame of archive documents. Keywords Presidency of Religious Affairs, One Party, secularism, religious policies, state, society.