Health financing in Indonesia prior to universal health coverage implementation: Value for money analysis
Evrensel sağlık kapsamı uygulamasından önce Endonezya'da sağlık finansmanı: Value for money analizi
- Tez No: 463150
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Evrensel Sağlık Kapsamı (ESK), Endonezya dahil olmak üzere DSÖ üyesi ülkelerin nihai bir taahhüdü haline geldi. Bu çalışmanın amacı, Endonezya sağlık finansmanı sisteminin value for money etkinliğini daha iyi anlamamızı sağlamaktır. Bu çalışma ayrıca mevcut sağlık sisteminin temel bilgilendiricilerden ön değerlendirmesi yapılmasını sağlamaktadır. Value for Money analiz etmek için üç yöntem kullanılır: elde edilen sağlık sonuçlarına göre Endonezya sağlık harcamalarının genel tanımlayıcı verileri, veri zarflaması analizi (Data Envelopment Analysis) ve önemli bilgilendiricilerle yapılan görüşme. İlk iki yöntem, Endonezya'nın sonuçlarını, üç kategoriye ayrılmış karşılaştırmalı ülkelerle yani APEC üyeleri, düşük orta gelirli ülkeler ve orta HDI düzeyinde olan ülkeler olmak üzere karşılaştırmaktadır. Bu çalışmanın bulguları, Endonezya'nın son on yıl içinde çok az teknik etkinlik değişikliği ile düşük bir Value for Money sahip olduğunu gösteriyor. Endonezya, nispeten düşük sağlık harcamaları, özellikle kamu sağlık harcamaları ve cep payı yüksektir. Bu çalışmada kullanılan sağlık göstergelerinin tümünde zayıf puan aldı. Önemli muhbirler, mevcut sağlık sisteminin de verimsiz olduğuna inanmaktadır. Bu düşük kazanımların arkasındaki bazı rasyonel nedenler şunları da kapsayan kilit bilgilendiriciler tarafından ortaya koymuştur: 1) Azınlık yardımı 2) Koruyucu ve teşvik ediciden, iyileştirici sektörde daha yüksek vurgu 3) Coğrafi nedeni ve sağlık personelinin orantısız dağılımını içeren zayıf erişim; 4) Altyapı, hekim düzenlemesi ve sağlık personelinin eksik tedarikiyle ilgili kaynak yönetiminin zayıf olması; 5) Siyasal irade. Bununla birlikte, bu nedenleri araştırmaya yönelik derin araştırmalar teşvik edilmeye gerekmektedir. Anahtar Sözcükler Value for Money, Endonezya sağlık finansmanı, Evrensel sağlık kapsamı, Evrensel sağlık kapsamı, Verimlilik
Özet (Çeviri)
Universal Health Coverage (UHC) has become an ultimate commitment of WHO country members, including Indonesia. Good health financing system which comprises well-funding, reduction of out-of-pocket expenditure and efficient use of fund, is critical to move toward UHC. The aim of this study is to give greater understanding of value for money of Indonesian health financing system, that is, the efficiency of Indonesian spending on healthcare prior to the implementation of universal health coverage. This study also provides preliminary evaluation of current health system from key informants. Three methods are used to analyse the value for money: general descriptive of Indonesian health expenditures relative to health outcomes achieved, data envelopment analysis, and key informants interview. The first two methods compare Indonesia's results with those of benchmark countries which are classified into three categories: APEC members, lower middle income countries, and countries with medium level of HDI. The findings of this study suggest that Indonesia had low value for money with very small change of technical efficiency over the past decade. Indonesia has relatively low health expenditure, particularly public health expenditure, and high out of pocket share. It scored poorly on all of health indicators used in this study. Key informants believe that current health system is also inefficient. Some rationales behind these low attainments explicated by key informants including: 1) Underfunding 2) High accentuation on curative sector than preventive and promotive ones. 3) Poor access that comprises geographical reason and disproportionate distribution of health personnel; 4) Poor resources management involving infrastructure, physician regulation issue and undersupply of health personnel, and; 5) Political will. However, deeper research on exploring these reasons is encouraged. Key Words Value for Money, Indonesian health financing, universal health coverage, efficiency