Cumhuriyet'in ilk yıllarında Ankara'da liseler: Ankara Kız Lisesi ve Gazi Lisesi
The high schools of Ankara in the early republican period: Ankara Girls' High School and Gazi High School
- Tez No: 463157
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KAYNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Eğitim, tüm dünyada modernleşme ve gelişim amacıyla kullanılan en temel kanal olmuştur. Bu kanal, Cumhuriyet'in ilk yıllarından bu yana Türkiye Cumhuriyeti'nde de kullanılmış ve çeşitli eğitim politikalarıyla desteklenmiştir. Bu tezde, Cumhuriyet'in ilk yıllarında Ankara'da açılan iki lisenin özel arşivi üzerinden bir tarih yazımı ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Bu çalışma için Ankara Kız Lisesi ve Gazi Lisesi arşivlerinden alınan belgeler, dijital araçların yardımıyla yeniden okunabilir hale getirilmiş ve Ankara'da bulunan iki lise, bu malzeme aracılığıyla irdelenmiştir. Anahtar Sözcükler Ankara Kız Lisesi, Gazi Lisesi, Eğitim Tarihi, Erken Cumhuriyet, Ankara,
Özet (Çeviri)
Education is the most fundamental channel which is practised all over the world for modernization and development. This channel has been used since the early Turkish republican period and it is supported by various educational policies. In this thesis, it is aimed to create a historiography by using the special archives of two high schools which are founded in Ankara at the beginning of the republican period. To this end, the documents which are taken from the archives of Ankara Girls' High School and Gazi High School are rendered readable with the help of digital tools and these two high schools are scrutinized with this material. Keywords Ankara Girls' High School, Gazi High School, the History of Education, Early Republic, Ankara