Kırgızcada sıfat-fiil yan cümleleri
Relati̇ve clause constructi̇ons i̇n Kyrghyz
- Tez No: 463180
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Elinizdeki tez çalışması Kırgızcadaki sıfat-fiil yan cümleleri üzerine yapılmıştır. Genel olarak Türk dillerinde sıfat-fiiller yan cümle oluşturmaları açısından birbirine benzemesine rağmen, anlamsal olarak bazı farklılıklar içermektedirler. Türk dillerindeki sıfat-fiil yapıları üzerine yapılan sınıflandırmada Kırgızcadaki sıfat-fiil yapılarının bazı farklılıklar taşıdığı belirtilmiştir. Bu tez Kırgızcadaki sıfat-fiillerin yapısını, işlevini tespit etmek amacıyla ele alınmış bir çalışmadır. Burada sıfat-fiil yapıları morfosentaktik ve anlamsal açıdan ele alınmıştır. Diğer Türk dillerinden farklı olan başad işaretleyici sıfat-fiil yapılarının işlevi tespit edilmeye çalışıldı. Anahtar Sözcükler Sıfat-fiil, sıfat-fiil yapıları, sıfat-fiil yan cümlesi, nitelenen öğe, özne, tümce, özerk niteleme, zaman, görünüş, kılınış
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis is relative clause constructions in Kyrghyz. Although Turkic Languages are generally similar to each other in terms of relativization, there are some semantic differences. In the classification of the relative clause constructions in Turkic Languages there were stated some differences in some languages including Kyrghyz ones. Therefore, the scope of this thesis was to state the structure and functions of the relative clause constructions in Kyrghyz. In this thesis, we have tried to determine the function of the head-marked relative clause contractions, which are unique only to some of Turkic Languages, including Kyrghyz. Keywords Participle, participle structures, relative clause constructions, modified head, subject, object, headless participle structures, time, aspect, aktionsart/manner of action