Kitlesel göç hareketlerinin uluslararası koruma rejimine etkisi: Türkiye'deki Suriyeliler ve geçici koruma
The impact of mass influx situations on the international protection regime: Case of Syrians in Turkey under temporary protection
- Tez No: 463182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. MURAT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu tez çalışması, Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren Türkiye'ye yönelik kitlesel göç hareketlerinde izlenen politikayı ve uluslararası koruma rejimindeki politikaların değişim sürecini ele almakta ve değişimin nedenlerini sorgulamaktadır. Türkiye'nin uyguladığı uluslararası koruma rejiminin bir değerlendirmesini yapmayı amaçlayan bu çalışma ülkenin uluslararası göç politikasının son yıllarda yaşanan kitlesel göç hareketleri ile ne yönde değiştiğini, geçici koruma rejiminin uluslararası koruma rejimleri içinde nerede durduğunu değerlendirmektedir. Bu bağlamda 2011 yılından itibaren Türkiye'ye akın eden geçici koruma altındaki Suriyelilerin statüleri ele alınmaktadır. Anahtar Sözcükler : Uluslararası göç, uluslararası koruma, kitlesel akın,geçici koruma, Suriyeliler
Özet (Çeviri)
This thesis examines Turkey's policies in mass influx situations ever since the proclamation of the Republic, studies the processes of change in the international protection regime of the country and questions the reasons behind changes. This study, which aims to make an assessment of the international protection regime of Turkey, assesses how the international migration policy of the country has changed with the mass influx movements in recent years and duly examines the place of the temporary protection regime in international protection regimes. In this context, influx of Syrians into Turkey since 2011 and their status are discussed in details.