Sağlık hizmetleri finansmanında eşitsizlik ve hakkaniyet ile katastrofik sağlık harcamaları arasındaki ilişki
The relationship between inequality and equity in health services financing and catastrophic health expenditures
- Tez No: 463208
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Cepten sağlık harcamalarının artışı finansal açıdan zor durumda olan haneler için ciddi bir yük oluşturarak eşitlik ve hakkaniyet prensiplerine zarar vermektedir. Türkiye gibi son on yılı aşkın bir süredir sağlıkta yapısal reform uygulamalarının tecrübe edildiği bir ülkede sağlık finansman sistemine yönelik reformların eşitlik ve hakkaniyet bakımından bütüncül bir yaklaşım ile değerlendirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gerekliliğin bir sonucu olarak bu çalışmada 2003-2015 dönemi itibariyle hanehalklarının sağlık finansman sistemine cepten sağlık harcaması yolu ile sağladıkları katkının, eşitlik ve hakkaniyet ile katastrofik ve yoksullaştırıcı etki bakımından çok yönlü olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 2003-2015 yıllarına ait TUİK Hanehalkı Bütçe Anketi verileri kullanılarak hanehalklarının cepten sağlık harcaması yolu ile sağlık finansman sistemine sağladıkları katkı düzeyi incelenmiştir. Çalışmada Standart Sapma, FKA, Entropi türü, Atkinson, Gini, Konsantrasyon, Kakwani ve Suits endeksleri hesaplanmış, Konsantrasyon eğrisinin Lorenz eğrisinden ayrılma durumu değerlendirilmiştir. Cepten sağlık harcamalarının yarattığı katastrofik ve yoksullaştırıcı etkiler ise Xu (2005) metodolojisi esas alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in the level of out-of-pocket (OOP) spending on health is creating a serious burden for households in financial difficulties and damages principles of equality and equity. It is necessary to examine health financing system (HFS) reforms in terms of equality and equity from a broader perspective in Turkey which is a country experiencing structural reform applications for more than a decade. For this necassity, in this study it is aimed to investigate households' contributions to the HFS by OOP health expenditures for the years 2003-2015, in terms of equality and equity and catastrophic and impoverishment effect in a holistic perspective. For this aim households' financial contributions to the HFS by OOP health expenditures examined by using TUIK Household Budget Survey data for the years 2003-2015. Standart Deviation, FFCI, Entropy, Atkinson, Gini, Concentration, Kakwani and Suits indexes are calculated and departure of Concentration Curve from Lorenz Curve examined. Catastrophic and impoverishment effects of OOP health expenditures determined by using Xu (2005) methodology.