Arap şairlerden Mencek Paşa el-Yusufî ve şiiri
An arabi̇an poet Manjak Pasha al-Yusufî and hi̇s poems
- Tez No: 463245
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TASA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 507
Özet
Bu çalışmada Osmanlı dönemi Arap şairlerden Mencek Paşa b. Muhammed b. Mencek el-Yusufî'nin hayatı ve şiirleri incelenmiştir. Çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı ve özgünlüğü, araştırmanın kaynakları ve Osmanlı dönemi Arap edebiyatının genel tanıtımına yer verilmiştir. Birinci bölümde şair Mencek Paşa'nın kimliği, ailesi, eğitimi, hocaları, hayatında yaşadığı ve şairliğini etkileyen faktörler ve edebi kişiliği konu edilmiştir. İkinci bölümde Mencek Paşa'nın söylediği şiirler içerik yönünden tahlil edilmiştir. Bu bağlamda şiirler konularına göre tasnif edilmiş ve bu konular edebiyat kaynaklarında yer alan ölçülere göre değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde şairin şiirleri şekil ve üslup bakımından incelenmiştir. Şiirlerdeki kaside yapısı, şairin kelime ve cümle tercihleri, anlatım teknikleri ve şiirlerde kullanılan edebi sanatlar belirlenmiş, bu bağlamda şairin şiirlerinin edebi değeri tespit edilmeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study attempts to analyze the life of Manjak Pasha al-Yusufî and his poetries, who is an Arabian poet in Ottoman period. It is composed of an introduction and three chapters. The introduction deals with the topic of the study, its goal, its originality and its bibliography. At the same time some basic knowledges about arabic literature in the Ottoman period is included under this title. In the first chapter we dealt with the personality of the poet Manjak Pasha, his family, his education, characteristics of his poetry and his poems. In the second chapter we attempt to analyze Manjak Pasha's poetry in point of contents. In that context we tried to determine subjects of his poems and evaluate these poems suit with the methods of critical literary works. In the third chapter poems of Manjak Pasha are evaluated with the point of form and language. With the headlines, like composition of qaside and sentences, vocabulary, techniques of presentations, we tried to determine quality of his poetic.