Toplam kalite yönetimi ve Koç 2000
Total quality management and Koç 2000
- Tez No: 46344
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜSUN ÜLENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında günümüzün en gözde yönetim biçimi Toplam Kalite Yönetimi incelenmiştir. Öncelikle, değişen kalite anlayışı ve kalite kontrolün tarihçesi ile Toplam Kalite Yönetiminin temelleri olan önlemeye dönük yaklaşım, ölçüm ve istatistik, grup çalışması ve sürekli gelişme (Kaizen)'den bahsedilmiştir. Toplam Kalite Kontrol tanımına ek olarak bu konuda öncü olan Feigenbaum, Juran, Deming, Ishikawa, Crosby yaklaşımları 2. bölümün sonunda yer almıştır. 3. Bölüm Toplam Kalite Yönetimi kapsamında Toplam Kalite Yönetiminin amaç ve felsefesi gözönüne alınmış, üst yönetim liderliğinde tam katılımın gerekliliği savunulmuştur. Şirket kültürü oluşturmanın fayda ve yöntemleri anlatılmıştır. 4. bölümde Koç 2000'in tanımı yapılmış, Koç 2000 Politikalarının Geliştirme ve Uygulama Modelinin adımları açıklanmıştır. Daha sonra Toplam Kalite Yönetiminde kullanılan araçlar ve bunların Koç 2000 uygulamaları ortaya konmuştur. vıu
Özet (Çeviri)
SUMMARY TOTAL QUALITY MANAGEMENT AND KOÇ 2000 The aim of this thesis is to examine the bases of total quality management. These are Preventive approaches, Statistics, Team Work and Kaizen. The idea behind Preventive approaches is right planning which can maintain to get rid of failures. The aim of this approach is to prevent mistakes than trying to find the errors out. Statistics is an important part of Total Quality. The reasons are as follows :. There is changeability in the events. Statistics is used to measure this changeability.. Statistics defines sources of faults.. Statistics makes communicating easy. Team works have specific objectives, certain methods and disciplines. The main reason of team works is to develope a process. The advantages of team work are as follows :. A team can find an error easier than a person.. Team work develope creativeness of the people.. It enforces relationships.. People participate in solving problems. Kaizen, as a base of Total Quality Management, is a life style. The aim is continious development of a standard. There are three elements to realize Kaizen :. To find insufficient the existent situation.. To develope the quality of people.. To use techniques to solve problems. The concept of Total Quality Control is mentioned firstly by Feigenbaum. According to Feigenbaum, TQC is a system where various groups work for developing quality and satisfaction of customer. In a company, all departments have to participate in TQC. IX