Mikrodenetleyici tabanlı, endüstriyel otomatik araç diyagnostik ve izleme sistemi
Microcontroller based, industrial automatic vehicle diagnostic and monitoring system
- Tez No: 488131
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TUNCAY UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Karayolu taşıtlarının sayısının artması ve bu araçlarda kullanılan elektronik sistemlerin gelişmesi otomotiv alanında farklı standartlarının oluşması ve taşıtların uzaktan izlenmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada ele alınan konu günümüzde yaygın biçimde kullanılmaya başlanan ve araçların“bağlanabilirliği”olarak bilinen kavramın teknik alt yapısının ortaya konması ve uygulanmasıdır. Araçların“bağlanabilirliği”kavramı ve sunduğu imkanlar hem taşıtların hem de sürücülerin uzaktan izlenmesi, denetlenmesi, kontrol edilmesi, sürücüye ait sürüş ve araca ait performans ve emisyon değerlerinin analiz edilebilmesi gibi amaçlar için kullanılmaya başlanmıştır. Tez metninin 1. bölümünde“bağlanabilirlik”kavramından ve daha önce tasarlanmış olan uzaktan bağlantı ve izleme sistemleri ele alınmıştır. Bulunan birçok örnekten birkaçı seçilerek özellikleri, avantajları, dezavantajları ile karşılaştırma yapılmıştır Tez metninin 2. bölümünde araç diyagnostik (OBD) standardından ve protokollerden bahsedilmiştir. Tez metninin 3. bölümünde araçlarda kullanılan CAN haberleşme ağı yapısı ve detayları verilmiştir. Tez metninin 4. bölümünde tasarlanan mikrodenetleyici tabanlı, endüstriyel otomatik araç diyagnostik ve izleme sisteminin donanımı ile ilgili tüm detaylar açıklanmıştır. Sistemin blok diyagramı, sistemde kullanılan entegre devreler, sistemin devre şeması, sistem prototipinin tamamlanmış halinin resimleri eklenmiştir. Tez metninin 5. bölümünde tasarlanan mikrodenetleyici tabanlı, endüstriyel otomatik araç diyagnostik ve izleme sisteminin yazılımı, kod örneklerine yer verilerek açıklanmıştır. Donanımların çalışması için gerekli olan kodun akış diyagramı verilmiştir. Tez çalışmasının 6. bölümünde ise tez çalışması ile elde edilen sonuçlardan, web tarafındaki çıktılardan ve kazanımlardan bahsedilmiştir. Bu çalışmanın eksikliklerinden, geliştirilebilecek yönlerinden, performans verilerinden, maliyetinden bahsedilmiştir. Mikrodenetleyici tabanlı, endüstriyel otomatik araç diyagnostik ve izleme sistemi ile gerçeklenmek istenen kullanımı kolay, ucuz, fonksiyonel, standarda uygun tüm araçlarda çalışabilecek bir araç izleme sistemi tasarlamaktır. Tasarlanmış olan sistem ile ilk etapta, uluslararası standart olarak araç üretici firmaların vermekle yükümlü oldukları verilerin alınabilmesi amaçlanmıştır. Sistem iki ayrı haberleşme hattına bağlanabilecek yapıda hazırlanmıştır. Araç üreticisine ait özel verilerin bilinmesi halinde araca ait tüm bilgiler okunabilir.
Özet (Çeviri)
The increase in the number of road vehicles and the development of electronic systems used in these vehicles have revealed the need for different standards in the automotive field and remote monitoring of vehicles. The subject covered in this study is the introduction and application of the technical infrastructure of the concept which is known as“connectivity”of the vehicles. The concept of 'Connectivity' of the vehicles and its possibilities offered are used for both driver and vehicle remote monitoring, inspection, checking, analysing of driving style of the driver and performance of the vehicle and emission values. The concept of 'Connectivity' and the previous designs of remote connection and monitoring systems are handled in chapter 1. According to the several examples which are selected from many instances, are compared by advantages, disadvantages and options. In chapter 2, automotive diagnostic standards (OBD) and protocols are mentione. Controller Area Network (CAN) structure and its details are described in chapter 3. Hardware design of microcontroller based, industrial automatic vehicle diagnostic and monitoring system is explained in detail in chapter 4. Block diagram of the system, the integrated circuit chip that is used in system, the schematic of the system and the completed system prototype are given. In chapter 5, the software of microcontroller based, industrial automatic vehicle diagnostic and monitoring system is explained with software code examples. Flow diagram of the software which is required to drive the hardware is given. In chapter 6, the results obtained by this thesis study, the outputs on the web side and the achievements are given. Deficiency, developable parts, the cost of the system and performance data of this study are mentioned in that chapter. The goal of realizing a microcontroller based, industrial automatic vehicle diagnostic and monitoring system is to design an easy to use, inexpensive and functional vehicle monitoring system which can work on all conformant vehicles. With the designed system, it is aimed at the first stage to be able to obtain the data that vehicle manufacturer manufacturers are obliged to give as international standards. The system is designed to be connected to two separate vehicle communication network. If the specific data belonging to the vehicle manufacturer is known, all information about the vehicle can be read.