Visual privacy protection using false colors
Yanlış renklendirme kullanarak görsel mahremiyetin korunumu
- Tez No: 463535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OĞUZ AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Görsel mahremiyeti koruma (GMK), video gözetlemede önemli bir sorundur ve hızla genişleyen video gözetlemeleriyle bu önemin artacağı öngörülmektedir. Birçok GMK yöntemi mevcut olmasına rağmen, bunlardan hiçbiri iyi bir görsel mahremiyeti koruma yönteminden beklenen özelliklerin tümünü aynı anda karşılayamamaktadır. Mevcut yöntemlerin en büyük kısıtı, otomatik olarak tespit edilen veya elle işaretlenen ilgi-alanlarına (İA) ihtiyaç duyması olup her iki yaklaşımda başarı zor ve hatalara karşı meyil vardır. Bu tezde, görsel mahremiyeti korurken güvenlik işlevini de muhafaza eden yanlış renklendirme temelli bir görsel mahremiyeti koruma yöntemi sunulmuştur. Sunulan çözüm, güvenlik işlevini engellemeden tüm görüntü çerçevesine uygulanabildiğinden İA gereksinimini azaltmaktadır. Ayrıca sunulan yöntem, iyi bir GMK yönteminden beklenen özellikleri karşılama noktasında makul bir denge sağlamayı hedeflemektedir. Bir başka önemli yarar olarak, sunulan yöntem, korunmuş bilgiyi ihtiyaç dahilinde korunmamış haline geri getirmeyi mümkün kılmaktadır. Sunulan yöntemin verimi için, mevcut düşük dinamik aralıklı (DDA) ve yüksek dinamik aralıklı (YDA) görüntü veri kümeleri üzerinde yoğunca objektif ve sübjektif deneyler yapılmış, ayrıca bu çalışmanın bir parçası olarak yeni bir video veri kümesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Visual privacy protection (VPP) in video surveillance is an important problem, which is likely to be even more important with the rapid expansion of video surveillance. Although many VPP algorithms exist, none of them simultaneously meets all the desired characteristics of a good privacy protection algorithm. The chief limitation of existing VPP methods is that they require regions of interest (ROI) to be automatically detected or manually marked, both of which are difficult to achieve and prone to errors. In this thesis, a false color based visual privacy protection method is proposed, which protects visual privacy while maintaining intelligibility. The proposed solution alleviates the ROI requirement as the solution can be applied on full frames without severely hampering intelligibility. The proposed method also aims to strike a balance among other desired characteristics of a good VPP algorithm. As another chief benefit, the proposed method is reversible making it possible to recover the unprotected information in case of necessity. The effectiveness of the proposed method is investigated through a large number of objective and subjective experiments using existing low dynamic range (LDR), high dynamic range (HDR) image datasets, as well as novel video dataset created as part of this work.