Parametric investigation of hull shaped fuselage for amphibious UAV
Amfibi İHA için tekne şeklindeki gövdenin parametrik incelenmesi
- Tez No: 463576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK FUNDA KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sudan kalkan ve suya iniş yapan amfibi insansız hava araçlarının (İHA'ların) performansları, deniz uçaklarında olduğu gibi hem aerodinamik hem de hidrodinamik etkilere bağlıdır. Bu sebeple şekilleri her iki etkiye göre de optimize edilmelidir. Bu çalışmada temelde, genel bir tekne biçimli gövdeye ait; hidrodinamik sürüklenmeyi azaltmak için gereken basamak (step) yüksekliği, dümen bodoslama açısı (sternpost angle) ve güvenli iniş için gerekli kalkıntı açısı (deadrise angle) gibi hidrodinamik faktörlerle sınırlanan geometrik parametrelerin seyir halinde aerodinamik sürüklenme kuvvetine olan etkisi, HAD (Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği) programı ANSYS Fluent kullanılarak incelenmektedir. Bu kapsamda ayrıca literatürden elde edilen deneysel sonuçlar ile -8°'den 16°'ye kadar değişen hücum açılarında tekne biçimli gövde etrafında elde edilen nümerik sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Performance of amphibious unmanned aerial vehicles (UAV's) that take off from and land on water, like seaplanes, greatly depend on hydrodynamic effects as well as aerodynamic effects, therefore their geometries need to be optimized for both. This study mainly investigates the effect of geometric parameters of a generic, hull-shaped fuselage that are constrained by hydrodynamic drivers, such as the step height needed to reduce hydrodynamic drag, sternpost angle and deadrise angle needed for safe landing; on aerodynamic drag of the fuselage under cruise conditions by using the commercial CFD (Computational Fluid Dynamics) code ANSYS Fluent. Study includes a comparison of the experimental results obtained from literature with numerical results around a hull-shaped fuselage at angles of attack varying between -8° to 16°.