Intervening with landscape: A tool for urban conservation the case of Yahşibey, Bursa
Peyzaj müdahalesi: Tarihi kent korumasında müdahale aracı olarak peyzaj, Yahşibey, Bursa örneği
- Tez No: 463577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ, DR. FUNDA BAŞ BÜTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Tarihi kentler, somut ve somut olmayan değerleri barındıran karmaşık kültürel miras alanlarıdır. Süregelen yaşantıya bağlı olarak devamlı bir değişim içinde olan alanlar, bu süreçte kısmen veya tamamen kültürel miras değerlerini kaybetmektedirler. Bu nedenle, kentsel koruma somut ve somut olmayan değerlerin sürdürülmesini sağlarken tarihi kentsel alanlardaki değişimlere müdahaleler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Kentsel koruma müdahaleleri, bütün kültürel miras alanlarına yapılan müdahaleler gibi,“geri döndürülebilir”,“tekrardan müdahale edilebilir”ve“en az müdahale”prensiplerini mümkün olduğunca sağlamalıdırlar. Bunun yanısıra, yapılan müdahalelerin sonuçları ne kadar çabuk görünebilir ve algılanabilir olursa, koruma sürecini başlatan esas güç olarak tarihi kent alanlarının rehablitasyonlarını hızlandıracaklardır. Bu noktada, kamusal alanlar ve açık alanlardaki müdahaleler, özel mülkiyete ait ve yapılı alanlardaki müdahalelere nazaran çoğunlukla kamu sahipliğinde olduklarından dolayı koruma süreci daha kolay ve çabuk başlanabilir ve çalışılabilir olmaktadır. Ayrıca, sonuçlar kısa zamanda farkedilebilir olduğundan bu alanlar tarihi kent koruma sürecinin hızlandırıcıları olarak rol oynamaktadır. Dolayısıyla, 'peyzaj müdaleleri' tarihi kentsel alanlarda koruma sürecinin oluşturulmasında yüksek potansiyele sahip araçlar olarak ortaya çıkar. Ancak, miras alanlarında, farklı kategorilerde ve ölçeklerde gerçekleştirilmiş peyzaj müdahaleleri olmasına rağmen, koruma disiplininde peyzaj ve korumayı içine alan kapsamlı bir çalışma ve bütüncül bir değerlendirme bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu tezin amacı, tarihi kentsel alanların koruma sürecine katkı koymak üzere, peyzaj tasarımının kentsel korumada kullanılmasına dair kapsamlı bir değerlendirme yapmak ve tarihi kentsel alanlardaki değişimlere peyzaj müdahaleleri ile çözümler geliştirmektir. Bu doğrultuda, peyzaj müdahaleleri için süreç, metod ve terminoloji önerilerek, Bursa, Yahşibey Mahallesinde uygulaması yapılmıştır. Tez, Yahşibey mahallesinin tarihi kentsel alan olarak korunmasına katkı sağlamak amacıyla peyzaj müdahalelerine dair ilkeler, stratejiler ve eylem planlarının belirlenmesiyle sonuçlandırılmıştır. Bu tez, tarihi kentsel alanlarda peyzaj ile yapılacak müdahalelerinin kentsel koruma için oldukça değerli bir araç olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Historic urban sites are complex heritage places with various tangible and intangible values. Due to the ongoing life, they are subject to continuous change, which can lead to partial or total loss of their heritage values. Hence, urban conservation aims at developing responses to the changes in historic urban sites, while sustaining their tangible and intangible values. As for all the interventions in heritage places, urban conservation interventions should follow the main principles of 'reversibility', 're-treatability' and 'minimum intervention', as much as possible. Besides, when the results of the interventions are visible and perceivable in as quickly as possible, then their impact on the rehabilitation of the historic urban site is quicker, while they can act as generators of the conservation process. At this point, when compared to the interventions on private properties and built-up areas, intervening in public spaces and open areas are always easier and quicker to start with and operate with, due to their being under public ownership in the majority of the cases. Besides, their outcomes are visible in a shorter time and thus, they can act as generators of the urban conservation process. Accordingly, 'landscape interventions' in historic urban sites appears to be important tools with high potential to generate the urban conservation process in historic urban sites. However, although there exist some examples of landscape interventions in heritage places of different categories and scales, comprehensive study and integral consideration of landscape and conservation does not exist in conservation discipline. Hence, the aim of this thesis is to make a comprehensive assessment of the utilization of landscape design for urban conservation and develop responses with landscape interventions to the changes in historic urban sites as a contribution to their conservation process. Accordingly, the process, method and terminology of landscape interventions for urban conservation are proposed, which are then implemented on the case of Yahşibey Quarter in Bursa. The thesis concludes with defining principles, strategies and actions of landscape interventions for contributing the conservation of Yahşibey Quarter, as a historic urban site. This thesis reveals that intervening with landscape in historic urban sites can be considered as an invaluable tool for urban conservation.