Energy conscious scheduling in a two-machine robotic cell
İki makineli robotik üretim hücrelerinde enerji tabanlı çizelgeleme
- Tez No: 463589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜREL, DOÇ. DR. HAKAN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Robotik hücreler; çevrim zamanı, toplam tamamlanma zamanı ve gecikme ile ilgili amaç fonksiyonlarını en küçüklemek için zaman kısıtı altında çalışırlar. Robot hareketleri, çevrim zamanının önemli bir kısmını oluşturur. Ayrıca, robotlar kendi hareketleri arasındaki uzaklık ve hızla belirlenen yüksek miktarlarda enerji tüketirler. Bu sistemlerde, makinelerin yüklenmesi ve boşaltılması robotlar tarafından yapılır. Her makine, her parça üzerinde farklı bir operasyon yapar ve robot doğrusal bir hat üzerinde hareket eder. Bu tip bir hücrede alternatif çevrimsel çizgeler vardır ve her çevrim farklı robot hareketlerini içerir. Bir robotun enerji tüketimi, robotun hızı ile arttığı için, enerji tüketimi hızın dışbükey bir fonksiyonu olarak modellenebilir. Robot üretim hücrelerindeki farklı robot hareketleri ve verilen bir çevrim zamanı için en iyi hızları bulduk. En iyi çevrimsel çizelgeyi ve toplam enerji tüketimini en küçükleyen en iyi robot hareketlerini belirledik. Ayrıca, enerji tüketimi ve çevrim zamanı amaçlarını etkin çözümler türettik.
Özet (Çeviri)
Robotic cells usually operate under time pressure to minimize time related objectives such as cycle time, makespan, and tardiness. Robot moves constitute a significant portion of cycle time. Also, robots consume significant amount of energy determined by the speeds and distances of their moves. We study the tradeoff between the cycle time and energy consumption of a robot in a two machine flexible robotic cell which processes identical parts. In this system, the loading and unloading of machines are made by a robot. Each machine performs a different operation on each part and the robot moves linearly along a track. There are alternative cyclic schedules for such a cell and each cycle involves a number of different robot moves. Energy consumption of a robot can be formulated as a convex function of its speed, since the energy consumption increases with the speed. Given a cycle time, we find optimal speeds for different robot moves in robotic cell cycles. We determine the best cyclic schedule and the optimal robot speeds that minimize the total energy consumption. Furthermore, we generate efficient frontier for energy consumption and cycle time objectives for a number of examples.