Energy conscious machine and robot speed decisions in two machine robotic cell scheduling
İki makineli bir robotik hücrede enerji etkin makine ve robot hız kararları ile çizelgeleme
  1. Tez No: 679365
  2. Yazar: BETÜL NECİBE GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Üretim hücrelerinin minimum çevrim süresi ile çalıştırılması her zaman kritik bir amaç olmuştur. Son zamanlarda, enerji verimli ve çevreye duyarlı üretim uygulamaları araştırmacılar ve uygulayıcılar tarafından giderek artan bir ilgi görmeye başladı. Bu nedenle, bu tezde, bir adet elleçleme robotuna sahip iki makineli bir üretim hücresini birbiriyle çelişen iki amaç varlığında ele alıyoruz: çevrim süresi ve enerji tüketimi. Ele alınan robotik hücre, özdeş parçaların önce birinci makinede daha sonra ikinci makinede işlendiği akış tipi bir hücredir. Parça stok alanları ve makineler arasındaki tüm taşıma işlemleri ve yükleme/boşaltma işlemleri bir robot tarafından gerçekleştirilir. Robotik hücre çizelgeleme problemleri üzerine yapılan araştırmaların çoğu robot aktivite sıralama kararlarına odaklanır ve robot ile makinelerin sabit bir hızda çalıştığını varsayar. Fakat, hem robot hızı hem de makine işlem süresi kontrol edilebilirdir ve çizelgenin çevrim süresini ve enerji tüketimini etkilerler. Bildiğimiz kadarıyla, bu çalışma robot ve makine hız kontrolünü aynı anda ele alan ilk çalışmadır. Bu çalışmada, iyi bilinen üç çevrimsel robot hareket dizisini inceledik ve problem için etkin çözümler bulan matematiksel modeller geliştirdik. Matematiksel modeller üzerindeki analizlerimiz, robot hızı ve makine işlem süresi kontrolü ile sağladığımız enerji optimizasyonunun, robotun boşaltma işlemi için bir makineye gelişi ile makinedeki parça tamamlanma süresinin senkronize edildiği çizelgelerle mümkün olduğunu göstermektedir. Ayrıca, robot hızı ve işlem süresi kontrol stratejileri kullanılarak hangi robotik hareket çizelgesinin ne zaman tercih edilebilir olduğunu ve ne kadar enerji tasarrufu sağlanabileceğini keşfetmek için hesaplamalı çalışmalar yürüttük.
Özet (Çeviri)
Minimizing cycle time has always been a critical objective in manufacturing cells. Recently, energy efficient and environmentally conscious manufacturing practices have received increasing attention from researchers and practitioners. Therefore, in this thesis we consider a 2-machine manufacturing cell with a material handling robot where two conflicting objectives exist: minimization of cycle time and energy consumption. It is a flow type cell where identical parts are first processed on the first machine and then on the second machine. All handling operations between part buffers and machines and loading/unloading operations are done by a robot. Most of the research on robotic cell scheduling problems focus on robot activity sequencing decisions and assume that robot and machines operate at a fixed pace. However, both robot's speed and machines' processing times are controllable and they affect the cycle time and energy consumption performance of a cell. To the best of our knowledge, this is the first study that consider robot and machine speed controllability at the same time. We study three well known cyclic robot activity sequences and develop mathematical models that find efficient solutions for the problem. Our analysis on mathematical models show that energy optimization with robot speed and machine processing time control leads to schedules in which robot's arrival to a machine for unloading operation and part completion time on the machine are synchronized. Furthermore, we provide a numerical study that explores which robotic activity sequence is better when and how much energy saving can be achieved by employing robot speed and processing time control strategies.