Risk perception and driving performance comparisons between young male non-professional drivers and taxi drivers
Genç erkek şahsi araç sürücüleri ile taksi sürücüleri arasında risk algısı ve sürücülük performansı karşılaştırmaları
- Tez No: 463630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Trafik, Ulaşım, Psychology, Traffic, Transportation
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı üç ana başlık altında sunulmaktadır. İlk olarak, Deery (1999) tarafından geliştirilen“risk algısı modeli”nin genç erkek şahsi araç sürücüleri ile taxi sürücüleri örneklemlerinde uygunluğunun kontrol edilmesi amaçlanmıştır. İkinci olarak, sürücülüğü meslek olarak yapmanın sürücülerin risk algısı ve risk alma davranışları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Üçüncü olarak, beyana dayalı sürücü davranışları sonuçlarıyla karşılaştırma yaparak, sürücülük davranışlarının ölçümünde sürüş simülasyonunun kullanılması amaçlanmıştır. 18-25 yaşları arasında, 40 genç erkek taksi sürcüsü ve 40 genç erkek şahsi araç sürücüsü çalışmaya katılmıştır. Bu amaçla, Trafiğe İlişkin Görüş Testi (TIGT); Risk Algısı Envanteri'nin (Rosenbloom, Shahar, Elharar, & Danino, 2008), Arnett'in Heyecan Arama Envanteri'nin (Arnett, 1994), Sürücü Beceri Envanteri'nin (Lajunen & Summala, 1995), ve Sürücü Davranışları Anketi'nin olumlu sürücü davranışlarını içeren halinin (Özkan, & Lajunen, 2005) Türkçe versiyonları, sırasıyla, katılımcıların tehlike algılarını, risk algılarını, risk kabullenme seviyelerini, kendilerine ait sürücülük becerisi değerlendirmelerini ve beyana dayalı sürücülük davranışlarını ölçmek için kullanılmıştır. Ayrıca, katılımcıların simüle edilen sürücülük davranışlarını ölçmek için sürüş simülasyonu dahil edilmiştir. Sonuçlar, genç erkek taksi sürücüleri ile şahsi araç sürücülerinin özgün heyecanlar ve sürüş simülasyonundaki ortalama hızlarda anlamlı farklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Buna ek olarak, hiyerarşik regresyon analizleri hem beyana dayalı hem de simüle edilmiş sürücülük davranışlarının katılımcıların risk algıları, kendilerine ait sürücülük becerisi değerlendirmeleri ve heyecan arama tutumları tarafından yordandığını ortaya koymuştur. Son olarak, beyana dayalı sürücülük davranışlarının her iki sürücü grubunun hem hız yapma davranışlarını hem de sürücü davranışlarını yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is represented in three main aspects. Firstly, it is aimed to check the fit of“the risk perception model”developed by Deery (1999) among young male non-professional and taxi driver samples. Secondly, it is aimed to analyze the effect of driving as a profession on risk perception and risk-taking behaviors of drivers. Thirdly, it is aimed to facilitate driving simulation in order to measure driver behaviors by comparing the results with self-reported driver behaviors. 40 young male taxi drivers and 40 young male non-professional drivers, aged between 18-25 years old, participated in the study. In this purpose, Vision Test regarding Traffic (TIGT); Turkish versions of Risk Perception Inventory (Rosenbloom, Shahar, Elharar, & Danino, 2008), Arnett's Inventory of Sensation Seeking (Arnett, 1994), Driver Skill Inventory (Lajunen & Summala, 1995) and Driver Behavior Questionnaire with positive driver behaviors (Özkan, & Lajunen, 2005) were used to measure participants' hazard perceptions, risk perceptions, self-assessed driving skills, risk acceptance levels and self-reported driving behaviors, respectively. Additionally, the driving simulator was included in the study to measure participants' simulated driving behaviors. Results revealed that young male taxi drivers and non-professional drivers significantly differed in novel sensations and average speeds in the driving simulator. Moreover, hierarchical regression analyses revealed that both self-reported and simulated driving behaviors were predicted by participants' risk perceptions, self-assessed driving skills and sensation seeking attitudes. Finally, self-reported driving behaviors were found to predict both speeding behaviors and driver mistakes of both driver groups.