Optimization of compliant parts of a hybrid trailing edge control surface of a morphing unmanned aerial vehicle
Şekil değiştirebilen bir insansız hava aracının hibrit firar kenarı kontrol yüzeyinin uyumlu parçalarının optimizasyonu
  1. Tez No: 463631
  2. Yazar: PINAR ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezde, bir insansız hava aracının (İHA) hibrit arka kenarı kontrol yüzeyinin esnek parçaları için optimizasyon çalışmaları yürütülmüştür. Kontrol yüzeyinin geometrisi [1]'de gerçekleştirilen daha önceki bir çalışmadan alınmış ve daha sonra ANSYS Workbench v15.0'un Tasarım Modelleme aracı ile parametrik olarak yeniden oluşturulmuştur. Kontrol yüzeyinin sonlu elemanlar modeli ise ANSYS Workbench v15.0 Statik Yapısal modül kullanılarak üretilmiştir. Esnek parçaların optimizasyon çalışması, ANSYS Tasarım Araştırması modülünün Doğrudan Optimizasyon aracında Uyarlanabilir Çok Amaçlı yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Optimizasyon çalışmasında, iki farklı kontrol yüzeyi tasarımı ve esnek parçalar için dört farklı hiperelastik malzeme incelenmiştir. Optimizasyonun girdi parametreleri, kontrol yüzeyinin esnek parçalarının boyutları ve servo motorların tahrik miktarlarıdır. Bu optimizasyon çalışması, servo motorların limit torku, tasarımın alüminyum kısımlarının akma gerilmeleri ve esnek parçaların minimum ve maksimum gerinim değerleri ile sınırlandırılmıştır. İstenilen kanat profilini elde etmek için gereken kontrol yüzeyi uç sapması hedef olarak belirtilmiştir. Belirlenen girdilere, kısıtlara ve hedefe göre, optimizasyon analizlerinin sonuçları arasından optimum kontrol yüzeyi tasarımı seçilmiştir. Son olarak, seçilen tasarım daha önce [1]'de gerçekleştirilen çalışmada hesaplanan aerodinamik yükler altında kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, optimization studies are conducted for compliant parts of a hybrid trailing edge control surface of an unmanned aerial vehicle (UAV). The geometry of the control surface was taken from a previous study conducted in [1], and then regenerated parametrically through Design Modeler tool of ANSYS Workbench v15.0. The finite element model of the control surface is created by using ANSYS Workbench v15.0 Static Structural module. The optimization study of the compliant part is conducted by using Adaptive Multiple Objective method in Direct Optimization tool of ANSYS Design Exploration module. Two different control surface designs and four different hyperelastic materials for compliant parts are considered. The input parameters of the optimization are the dimensions of the compliant part of the control surface and the amount of actuations of the servo actuators. This optimization study is constrained by the limit torque of the servo actuators, the yield stress of the aluminum parts of the design and the minimum and maximum strain values for the compliant parts. The tip deflection of the control surface required to provide the desired wing profile is specified as the target. According to the specified inputs, constraints and the target, optimal control surface design is selected from among the results of the optimization analyses. Finally, the selected design is checked against aerodynamic loads calculated in a previous work [1].