Calibration optimization of strapping table data in horizontal fuel storage tanks using 3D laser scanning
Yatay yakıt depolama tanklarındaki çember tablosu verilerinin 3D lazer tarama kullanılarak kalibrasyon optimizasyonu
- Tez No: 830742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE BULUT YILGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Islak stokla yönetilen, iyi bir mutabakat raporu alabilmek için depolama tanklarında (envanter) ne kadar yakıt bulunduğunu bilmemiz gerekir, yani (pompalardan dağıtılan yakıt hacmi ile yakıt deposunda azalan hacim), farklı varyans adı verilir, en küçük fark, en iyi toplama, en iyi tank bağlama veya kalibrasyon. Bu nedenle iyi bir bağlama masası TCT almalıyız. (Yakıt yüksekliğini her tüketimin hacmine göre profilleyen Tank Kalibrasyon Tablosu) burada iyi bilinen Kalibrasyon yöntemlerini listeleyebiliriz: A. Sayaç düşürme/dağıtma Yöntemi, ana akış ölçüm sistemi Sertifikalı ve kalibre edilmiştir [1]. B. Manuel çemberleme Yöntemi [2]. C. EODR Yöntemi, Elektro-Optik-Mesafe-Aralığı [3]. D. 3D Lazer Tarama Yöntemi [4]. Yatay Akaryakıt Tankları için 3D Lazer Tarama, herhangi bir standartla uygulanabilecek laboratuvar veya akredite düzenlenerek benzersiz bir teknolojidir. Çünkü bu yöntemlerin kuralları bir standart yok, yani bilinen hiçbir standart uygulamıyoruz. Tanım olarak“Uluslararası standartlar, belirli bir teknolojik/ürünün yeteneği ve doğruluğu değerlendirebilecek bir dizi kural ve düzenlemedir”. Bu yeteneği hibrit yöntemle diyebileceğimiz 5. teknolojiyi değiştirebiliriz [5] ve ATG'nin (Otomatik Tank göstergesisi) doğruluk sadece görebilmek için kullanılabilir ve 1. yöntemden hacmi optimize edip doğruluğunu kanıtlamak için kullanabiliriz. 3. ve 4. izlem. Bunu yaparken 3. ve 4. yöntemlerin (özellikle 4.) standart olan tüm rejim yöntemlerine çok yakınlaştırılması sağlanabilir. Sorun şu ki, ölçüm için Ölçüm Cihazı Bırakma/dağıtma Yöntemini kullanarak, bunu neden günlük kalibrasyon için kullanmıyoruz? ve neden lazer kalibrasyonunu yapmayı hedefliyoruz? Cevap, 1. yöntemdeki Metre/Doğrulayıcı kalibrasyonunun sıkı çalışma gerektirmesi ve zaman cihazı olması, aynı zamanda bu yöntemde kullanılan Ana akış ölçer veya Prover CAN gibi her dağıtımın zaman zaman yeniden kalibrasyon yapılması ekipmanın arıza hatalarından oluşmasıdır (normalde). Her altı ayda bir), ancak 3D Lazer yöntemi, tankın iç hacminin profilini çıkarmak için çok fazla çalışma gerektirmeden 30 dakika kadar sürecektir, ancak sorun, Uluslararası Standartlar Organizasyonu ISO ile devam etmektedir, çünkü bu teknoloji herhangi bir standarta uymamaktadır. standartta bu yeni teknoloji için ISO 12917-3'ün değişimi“Yatay silindirik tankların Lazer yöntemiyle kalibrasyonu; Aşırı silindirik tankların ayarlanması için bir yöntem…”, Neyse ki, Uluslararası Yasal Metroloji Organizasyonu (OIML) gibi test edilen ulusal bir kuruluş, bu kuruluşta bir takım testin onaylanmış olup olmadığı, OIML R 71 Edition 2008 (E) ve tank ölçüm prosedürleri için tanımlanmış özel bir prosedür bulunmaktadır. OIML R 85-1/2, Nihayetinde bir standartta dayanıklılık kanıtlamak için ISO&API'den bir standart var ve standartta uygulanan herhangi bir yöntem uygulanırken test için OIML Tavsiyesini tercih edebilirsiniz, ancak OIML'in çözümlerini empoze etme yoktur. Ancak tavsiyeleri sıklıkla iç kanunların bir parçası olarak kullanılmaktadır. Ancak yer üstü depolama tanklarında ayarlamayı optimize etmek/karşılaştırmak için Manuel çemberleme yöntemi ile 3D Lazer Tarama Yöntemini ve kalibrasyonu optimize etmek/karşılaştırmak için Metre Bırakma/dağıtım Yöntemi ile aynı 3D Lazer Tarama Yöntemini kullanabileceğimiz bir noktaya ulaşmaksak. Yer altı depolama tankları, bu noktada standart olmasa bile kalibrasyon için kanıtlanmış bir teknoloji olan 3D Lazer Tarama Yöntemini kullanabiliriz.
Özet (Çeviri)
In wet stock management we do need to know how much fuel we have in the storage tanks (inventory), to get good reconciliation reports i.e. (volume of fuel dispensed from the pumps vs volume decreased in the fuel tank), the difference called variance, the smallest variance, the best reconciliation, the best tank strapping, or calibration. So, we have to get good strapping table T.C.T. (Tank Calibration Table, that profile the fuel height against the volume of each height) from here we can list the well-known Calibration methods: a. Meter drop\dispense Method, using master Flow meter Certificated & calibrated [1]. b. Manual strapping Method [2]. c. EODR Method, Electro-Optical-Distance-Ranging [3]. d. 3D Laser Scanning Method [4]. 3D Laser Scanning for Horizontal Fuel Tanks is a unique technology which there is no laboratory or accredited body to apply through any standard. Because there is no standard to fit this method, Therefore, we cannot deploy any known standard. As a definition“International standards are the set of rules and regulations where we can evaluate ability and accuracy of given technology/product”. In this scope we can go with 5th method we can call it hybrid method [5] witch we can use the accuracy of the ATG (Automatic Tank Gauge) only for height measurement and get the volume from 1st method to optimize and proving the accuracy of the 3rd and 4th methods. As we do so, we can make sure that the 3rd & 4th methods (specially 4th) is very close to any calibration methods that have a standard. The question is if we use the Meter drop\dispense Method for optimizing, why we don't use it for everyday calibration? and why do we aim to use laser calibration? The answer is the Meter/Prover calibration in the 1st method need hard work and time consuming also consist of uncertainty error% due to the equipment used in this method like Master flow meter or Prover CAN which both need to recalibrate from time to time (normally every six months), however the 3D Laser method will take up to 30 minutes to profile the internal volume body of the tank with no hard work, but the issue is with the International Organization for Standardization ISO, since this technology does not fit into any standard, they stated that ISO 12917-3 must be created for this new technology as“Calibration of horizontal cylindrical tanks with Laser method; a method for the calibration of horizontal cylindrical tanks…”, ISO and API (American Petroleum Institute) are responsible for the most important standards within automatic tank gauging, but they don't have their own testing institute. Fortunately, a national organization that perform testing such International Organization of Legal Metrology (OIML), In this organization a number of test procedures are defined, and there is a special procedure defined for tank gauging equipment called OIML R 71 Edition 2008 (E) and OIML R 85-1/2, Eventually to prove compliance to a standard we need a standard from ISO&API and using the Recommendation by OIML for testing procedures while applying any method described in the standard, however OIML does not have the authority to impose solutions on its members, but its recommendations are often used as part of domestic laws. However, if we reached to a point that we can use the 3D Laser Scanning Method with Manual strapping method to optimize/compare the calibration in aboveground storage tanks and same 3D Laser Scanning Method with Meter drop\dispense Method to optimize/compare the calibration in underground storage tanks, in this point we can use the 3D Laser Scanning Method as a proved technology for calibration even if there is no standards.