Comparative study on surface enhanced raman scattering activity of various silver nanostructures
Çeşitli gümüş nanoyapıların yüzeyde güçlendirilmiş raman saçılması aktifliği üzerine karşılaştırmalı araştırması
- Tez No: 463633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAN BEK, DOÇ. DR. MEHMET EMRE TAŞGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalıĢmada, metal nanoparçacık ve nanotellerin serbest iletim elektronlarının lazer ıĢığıyla uyarılmasıyla meydana gelen plazmon frekanslarından faydalanarak, bu nanoyapıların yakın alanında oluĢan kuvvetli alan artırımının etkisi incelenmiĢtir. Bu nanoyapılara tutunan ya da en fazla bir kaç nanometre kadar uzağına yerleĢmiĢ olan az sayıdaki molekül yüksek elektromanyetik alan artırımı sayesinde kolaylıkla tespit edilebilir. Lokalize olmuĢ yüzey plazmon rezonansının (LSPR) bir uygulanması olan yüzey artırımlı Raman saçılması (YARS) üzerindeki istatistiksel ölçümler alınmıĢ ve bunlara karĢılık gelen artırım faktörü (AF) aralıkları gösterilmiĢtir. Bu çalıĢmada silikon yüzeyler üzerine kaplanmıĢ gümüĢ nanoparçacık (Ag NP) ve gümüĢ nanotellerle (Ag NW) etkileĢim halinde olan crystal violet (CV) ve brilliant cresyl blue (BCB) moleküllerinin YARS etkisini incelemek hedeflenmiĢtir. Polyol yöntemiyle sentezlenmiĢ Ag NP ve Ag NW yapılarının yüzeylerinin atomik seviyede pürüzsüz kristal yapıda olması sebebiyle plazmon ömürlerinin uzun olması bu yapıların plazmon etkileĢimlerini güçlü kılmaktadır. Buna ek olarak, nanoyapılar arasındaki etkileĢim aynı zamanda kümelenmiĢ nanoyapılar arasındaki etkin bölge sayısına ve LSPR dalga boyuna da bağlıdır. Bu çalıĢmada kullanılan nanoyapıların LSPR dalgaboyları ve analitlerin maksimum soğurma dalga boyları lazer ıĢığı ile rezonansta olmamasına rağmen, literatürde belgelenmiĢ maksimum AF değerleri elde edilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
In this work, the effect of the strong field enhancement generated in the near field of metal nanoparticles and nanowires was investigated by taking advantage of the plasmon frequencies induced by Raman laser light stimulation of free conduction electrons of these metal nanostructures. Small number of molecules that are either bound to these nanostructures or located up to a few nanometers away from the nanostructures can be detected easily through strong electromagnetic field enhancement. The aim of this work was to investigate the surface enhanced Raman scattering (SERS) effect of crystal violet (CV) and brilliant cresyl blue (BCB) molecules interacting with silver nanoparticle (Ag NP) and silver nanowire (Ag NW) that are deposited onto silicon surfaces. Statistical measurements on SERS effect, which is an application of localized surface plasmon resonance (LSPR) were acquired and corresponding enhancement factor (EF) ranges were revealed. The fact that plasmon lifetime of polyol synthesized colloidal Ag NPs and Ag NWs are long due to their smooth crystalline surfaces at the atomic level providing strong plasmon interaction of these structures. In addition, the interaction between nanostructures also depends on the number of hot spots between aggregated nanostructures, and the LSPR wavelength. Although LSPR wavelengths of nanostructures and maximum absorption wavelength of the analytes used in this work are not in resonance with the laser light, maximum EF values documented in the literature were obtained.