The effects of plant originated bioactive compounds on melanogenesis and tyrosinase
Bitki kökenli aktif bileşenlerin melanogenezis ve tirozinaz enzimine etkisi
  1. Tez No: 463652
  2. Yazar: ŞULE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN ÇORUH, PROF. DR. ORHAN ADALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Melanin deri, saç ve gözde bulunan koyu renkli bir pigmenttir. Temel görevi, deriyi güneşten gelen zararlı ultraviole ışınlardan korumaktır. Cilt rengindeki bozukluklar, pigmentasyondan sorumlu olan tirozinaz enzimi tarafından katalizlenen melanin sentezinin gerceklestigi melanositlerdeki anormalliklerden kaynaklanır. Malesef, bu cilt kusurlarına karşı etkili bir ilaç henüz mevcut değildir. Bununla birlikte, halk hekimliğinde bitkiler birçok deri hastalığının yanı sıra pigmentasyona bağlı cilt bozukluklarının tedavisinde etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Halk hekimliğinde kullanılan bitkilerden olan ve genellikle“Kengel”olarak bilinen bitki örnekleri bu çalışmayı yürütmek için birincil materyal olarak seçildi. Bu çalışmada, Gundelia tourneforti L. (Kengel) metanol özütü ve çözücü-çözücü fraksiyonları melanin sentezi ve tirozinaz aktivitesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla primer insan melanositleri ve melanoma hücrelerine uygulanmıştır. Hücre içi ve salgılanan melanin miktarı ve tirozinaz enzim aktivitesi biyokimyasal testlerle incelendi ve ELISA okuyucu ile gözlemlendi. Uygulanan ekstraktların, tirozinaz aktivitesini ve melanin sentezini artırdıgı görülmüştür. Melanin sentezinde yer alan tirozinaz ve tirozinazla ilişkili protein 1 ve 2 (TYR, TYRP1, TYRP2) ve bunların transkripsiyon faktörü mikroftalmiye ile ilişkili transkripsiyon faktörü (MITF) mRNA ekspresyonu düzeyinde gerçek zamanlı q-PCR ile incelendi. q-PCR sonucu G. tournefortii L.'nin melanositlerdeki melanin sentezini teşvik edici etkisinden bu proteinlerin mRNA ekspresyonunundaki artışın sorumlu olduğunu kanıtladı.
Özet (Çeviri)
Melanin is a dark pigment, found in skin, hair and eye. Its main function is to protect skin from the damaging ultraviolet rays of the sun. The skin color irregularity is caused by abnormalities in melanocytes, where the melanin synthesis is catalyzed by tyrosinase enzyme responsible for the pigmentation. Against these skin imperfections, unfortunately, an effective medication has not been available, yet. Nevertheless, in folk medicine, plants have been used effectively for the treatment of many skin diseases as well as pigmentation related skin disorders. As the primary plant material used in this study commonly known as“tumbleweed”was selected among the plants used in folk medicine. In this study, Gundelia tourneforti L. (tumbleweed) methanol extract and solvent-solvent fractions were applied to examine their effect on melanin synthesis and tyrosinase activity in the primary human melanocytes and melanoma cells. The intracellular and secreted melanin amount as well as tyrosinase activity were examined via biochemical assays and monitored by ELISA reader. The treatment of the extracts had revealed an increasing effect on the tyrosinase activity and melanin synthesis. Tyrosinase and tyrosinase related proteins 1 and 2 (TYR, TYRP1, TYRP2), taking place in the melanin synthesis, and as well as their transcription factor microphthalmia-associated transcription factor (MITF) were also examined at the mRNA expression level by real time q-PCR. The q-PCR result proven that the up regulation of mRNA expression of those proteins was responsible for the melanin synthesis promoting effect of G. tournefortii L. in melanocytes.