Glioblastoma, kondrosarkoma ve mezotelyoma hücrelerinde zingeron etkisinin in vitro incelenmesi
In vitro investigation of the effect of zingeron on cells ofmesothelioma, glioblastoma and condrosarcoma
- Tez No: 607904
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABAHATTİN CÖMERTPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kanser, hücrenin düzensizce bölünerek işlevsizleşmesine neden olan, çeşitli genetik değişikliklerden kaynaklanan bir hastalık adıdır. Glioblastoma multiforme (GBM) en sık görülen birincil insan beyin tümörü formlarındandır ve oldukça invaziftir. Kondrosarkom, kıkırdak dokusu oluşturan kondrositlerden köken almaktadır ve kemik kanserleri arasında en sık görülen ikinci malign tümör tipini oluşturur. Mezotelyoma; akciğer, kalp ve karın zarında gelişen, nadir görülen ancak oldukça öldürücü bir kanser türüdür. Geleneksel kanser tedavilerine karşı yanıtı oldukça düşük olan glioblastoma, kondrosarkoma ve mezotelyoma için bilinen etkili bir tedavi yöntemi henüz bulunmamaktadır. Zingeron, zencefil (Zingiber officinale) bitkisinde bulunan bir biyoaktif fenolik bileşiktir. Zingeronun başka kanser hücreleri üzerinde etkilerini inceleyen çalışmalar olmasına karşın, glioblastoma (YKG-1), kondrosarkoma (OUMS) ve mezotelyoma (H2452) hücre hatları üzerine etkileri yeterince araştırılmamıştır. Bu tezin amacı; in vitro koşullar altında zingeronun YKG-1, OUMS ve H2452 hücre hatları üzerindeki sitotoksisitesini MTS ile tespit etmek, DNA fragmantasyon deneyi aracılığıyla gözlenen ölümlerin apoptotik ölüm olup olmadığını değerlendirmek, yara iyileştirme ve koloni oluşturma deneyleriyle hücrelerin invazyon ve metastaz yeteneklerindeki değişim hakkında fikir sahibi olmak ve hücrelerin toplam antioksidan protein miktarındaki değişimi DPPH (2,2-Diphenyl-1-picrylhydrazyl) süpürme deneyi ile ortaya koymaktır. Sonuç olarak; YKG-1, OUMS ve H2452 için zingeronIC50 değerleri sırasıyla 17,825 mM, 15,875 mM ve 12,96 mM olarak belirlenmiş ve her hücre tipi için hesaplanan değerler arasında istatistiksel bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Cancer is a disease caused by various genetic changes that cause the cell to disintegrate irregularly. Glioblastoma multiforme (GBM) is one of the most common forms of primary human brain tumor and is highly invasive. Chondrosarcoma originates from chondrocytes forming cartilage tissue and is the second most common malignant tumor type among bone cancers. Mesothelioma; It is a rare but highly lethal cancer that develops in the lung, heart and abdominal membranes. There is no known effective treatment for glioblastoma, chondrosarcoma and mesothelioma, which have relatively low responses to conventional cancer treatments. Zingeron is a bioactive phenolic compound found in the ginger (Zingiber officinale) plant. Although there are studies investigating the effects of zingeron on other cancer cells, its effects on glioblastoma (YKG-1), chondrosarcoma (OUMS) and mesothelioma (H2452) cell lines have not been investigated sufficiently. The aim of this thesis is; To determine the cytotoxicity of zingeron on YKG-1, OUMS and H2452 cell lines under in vitro conditions by MTS, to evaluate whether the deaths observed through are apoptotic DNA fragmantation test, to have an idea about the change in invasion and metastasis ability of the cells by wound healing and colony forming experiments, and to evaluate the change in total antioxidant protein content of the cells by DPPH (2,2-Diphenyl-1-picrylhydrazyl) sweep assay. As a result; Zingerone IC50 values for YKG-1, OUMS and H2452 were determined as 17.825 mM, 15.875 mM and 12.96 mM, respectively, and there was no statistical difference between the calculated values for each cell type (p> 0.05).