Efficient algorithms for the frame packing and slot allocation of FlexRay V3.0
FlexRay V3.0 için verimli çerçeve oluşturma ve dilim atama algoritmaları
  1. Tez No: 463651
  2. Yazar: CUMHUR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAN ECE SCHMİDT, DOÇ. DR. KLAUS WERNER SCHMIDT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüz araçlarında bulunan çok sayıda Elektronik Kontrol Ünitesi(EKÜ), algılayıcı ve eyleyici, Araç-İçi Ağ üzerinden aralarında sinyal alışverişi yapmaktadırlar. Araç işleyişi için gerekli olan katı gerçek-zaman gereksinimlerini sağlamak amacıyla önceden hesaplanan çizelgeye göre gönderilen bu sinyaller, çerçeveler içine paketlenmiştir. Hem sinyal paketleme hem de çizelgeleme algoritmaları, Araç-İçi Ağların kullanım ve zamanlama özelliklerini ve dolayısıyla bütün araç elektronik sistemini etkilemektedir. Çevrimdışı hesaplamalar yapılmasına rağmen, sinyal sayısı arttıkça bu algoritmaların işlem süresi kabul edilemez derecede uzun olabilmektedir. Bu tez çalışmasında, periyodik sinyallerin gönderimine ayrılmış olan FlexRay Araç-İçi Ağ Statik Dilimi için sinyal paketleme ve çizelgeleme algoritmaları sunulmaktadır. Sunulan algoritmalar bant genişliğini verimli kullanıp, zamanlama gereksinimlerini karşılarken aynı zamanda makul sürelerde çalışmaktadırlar. Bu tezin yaptığı öncelikli katkı, sinyalleri periyod özelliklerine göre FlexRay çerçeveleri içine paketleyecek bir Doğrusal Tamsayı Programlama (DTP) formülasyonu geliştirilmesidir. İkincil olarak, bant genişliği verimini artırmak için ardıl işlem uygulayanan bir algoritma geliştirilmiştir. Son olarak da geliştirilmiş olan paketleme yöntemleri için uygulanabilir mesaj çizelgesi amacıyla, halihazırda var olan bir çizelgeleme algoritması yeni FlexRay 3.0 versiyonuna uyarlanmıştır. Sunulan algoritmalar, literatürde daha önceden yapılmış olan çalışmalara göre avantajlarını göstermek amacıyla, çeşitli özelliklere sahip sinyal kümeleri üzerinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Contemporary vehicles employ a large number of Electronic Control Units (ECUs), sensors and actuators that exchange signals over an in-vehicle network (IVN). These signals are packed in frames which are transmitted according to a precomputed schedule to satisfy the stringent real time requirements of the vehicle operation. Both the signal packing and scheduling algorithms affect the utilization and timing properties of the IVN and hence the entire vehicle electronic system. Despite the offline computation, the run-time of these algorithms might become prohibitively long as the number of signals increases. This thesis proposes signal packing and scheduling algorithms for the Static Segment of the FlexRay IVN standard which is dedicated to the transmission of periodic signals. The proposed algorithms achieve high bandwidth utilization, fulfill the timing requirements and run in feasible times. To this end, the first contribution of the thesis is an Integer Linear Program (ILP) formulation to pack signals into FlexRay frames based on their period properties. The second contribution is a post-processing algorithm to improve the bandwidth utilization. The third contribution is adapting an existing scheduling algorithm to the new version FlexRay v3.0 to achieve feasible schedules under the developed packing methods. The proposed algorithms are applied to signal sets with different properties to demonstrate their advantages compared to previous work in the literature.