Effects of voice familiarity on auditory distance perception
Konuşma sesinde aşinalığının işitsel uzaklık algısına etkileri
  1. Tez No: 463656
  2. Yazar: ÖZGEN DEMİRKAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN HACIHABİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Dilbilim, Psikoloji, Science and Technology, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İşitsel uzaklık algısı çok boyutlu bir olgudur. Ses kaynağına olan aşinalığın, bilişsel ipuçlarından biri olarak mesafe algısında önemli bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, kişiler arası yakınlığın işitsel uzaklık algısı üzerindeki etkilerini değerlendirmek için öznel bir işitsel uzaklık algılama deneyi sunulmaktadır. Öznel deney, 0.5 ve 16 metre arasındaki farklı ses kaynaklarının mesafelerinin simüle edildiği binaural bir dinleme içermekteydi. Katılımcılar 12, farklı cinsiyetten çiftlerdi. Birbirlerini en az bir yıldır tanıyan bu çiftler, kendileri dışındaki diğer çiftlere yabancıydılar. Her bir kişi, eşinden (F0), eşinin sesine en benzeyen yabancıdan (F1) ve eşinin sesine en farklı olan yabancıdan (F2) gelen 5 farklı konuşma kaydını dinleyerek uzaklıklarını değerlendirmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, aşinalığın bu üç seviyesi için aşinalığın işitsel uzaklık algısında belirgin bir etkisinin olmadığını gözlenmiştir. Daha detaylı bir çalışmayı gerektiren bir sonuç olarak, kişiler arası ses aşinalığının yanı sıra diğer bilişsel faktörlerin (örneğin, cümlelerin semantik veya fonetik özelliği), işitsel uzaklık algısının geliştirilmesinde en az akustik ipuçları kadar etkili olabileceğini işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
Auditory distance perception is a multidimensional phenomenon. Familiarity with the sound source is known to have an important effect on the distance perception as one of the cognitive cues. An auditory distance perception experiment to assess the effects of interpersonal familiarity on auditory distance perception is reported in this article. The subjective experiment involves a binaural listening experiment where different source distances between 0.5 and 16 meters were simulated. The participants are 12 heterosexual couples who have known each other for at least two years with daily interaction. All couples were strangers to other participated couples. Each subject listened and judged the distance of five different speech utterances from their partner (F0), the spectrally most similar stranger (F1) and the spectrally most dissimilar stranger (F2). The results indicate that there is no significant effect of interpersonal familiarity on auditory distance perception for the three conditions of familiarity. For further investigation, results revealed another interesting point that other cognitive factors besides the interpersonal familiarity (e.g. semantic aspects of the utterances listened) could be as useful as acoustic cues on the enhancement of auditory distance perception.