Guidelines and principles for efficient interaction on large touchscreens with collaborative usage
İşbirlikçi kullanım ile büyük dokunmatik ekranlarda verimli etkileşim için kılavuz ve kurallar
  1. Tez No: 463663
  2. Yazar: TACETTİN SERCAN PEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ İŞLER, DOÇ. DR. BANU GÜNEL KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Büyük ekranlı sistemlerin işbirlikçi kullanımını anlamak genel insan-bilgisayar etkileşimi geliştirmek ve tasarımcıları yeni etkili etkileşimli sistemler geliştirirken yönlendirmek için önemlidir. Bu tez, işbirlikçi büyük ekranlı sistemlerin tasarımcılarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu sebeple, bu tür sistemler için artalan bilgisi sağlar, bu sistemlerle var olan sistemlerin benzerliklerini ve farklılıklarını tanımlar, mevcut kılavuz ve kuralları karşılaştırır, önerilen çözümleri test eder ve yeni kılavuz ve kurallar üreterek yönlendirme sağlar. İlk kısımda, büyük ekranlı sistemlerin girdi aygıtlarının, çıktı aygıtlarının, etkileşim yöntemlerinin ve işbirlikçi kullanımın literatür taraması yapılmıştır. Bu göstermiştir ki, işbirlikçi büyük ekranlı sistemlerin tasarım sürecini yönlendirecek, deneysel, sistematik ve akademik bir çalışma yoktur. İnsan-bilgisayar etkileşimi alanında araştırma yöntemleri için yapılan literatür araştırması sonucunda, ilk verileri toplamak için prototip bir sistem kurulmuş, temel bir hareket kütüphanesi oluşturulmuş ve kullanıcı arayüzü elemanları geliştirilmiştir. Tanınmış platformların mevcut tasarım kılavuz ve kuralları karşılaştırılmış ve uygun olanlar yenilerini oluşturmak için kaynak olarak kullanılmıştır. Daha sonrasında, dört ana testten oluşan deneysel bir laboratuvar deneyi ile büyük ekranlı sistemlerde girdi yöntemleri, çok kullanıcılı etkileşim, işbirlikçi kullanım ve arayüz elemanları test edilmiştir. Bu tezin bulgu ve sonuçları, benzer etkileşim sistemlerinin tasarım ve geliştirme süreçlerine kaynak oluşturarak yardım edebilir.
Özet (Çeviri)
Understanding collaborative usage of large-size screen systems is important for advancing the general study of human-computer interaction (HCI) as well as for guiding the designers while creating efficient interactive large-size systems. This thesis aims to provide guidance for the designers of collaborative large-size screen systems. It therefore gives background information about such systems, defines similarities and differences in existing systems, compares existing design guidelines and principles, tests and validates proposed solutions and offers new guidelines and principles for designing interactive large-size screen systems. In the first part, a literature survey of input devices, output devices, interaction methodologies and collaborative interaction used for large-size screen systems was conducted. This showed that an empirical, systematic and academic study for guiding the design process of collaborative large-size systems is missing. Following a literature review of research methods in the HCI field, an initial system was setup, a gesture library was created and user interface (UI) elements were generated to gather initial findings. Existing design guidelines and principles of well-known platforms were compared and compatible ones were used as input for creating new ones. Thereafter, an empirical laboratory experiment with four major tests, was conducted to test interaction devices, multi-user interaction, collaborative usage and UI elements on a large-size touchscreen system. The results and conclusions of this research should help to inform the design and development of similar HCI systems.