Renkli ofis kağıtlarının formamidin sülfinik asit ve hidrojen peroksit ile ağartılması
Post-bleaching of colored office paper with formamidine sulphinic acid and hydrogen peroxide
- Tez No: 463687
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRAH PEŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Geri dönüşüm prosesi sırasında renklendirilmiş ofis kağıtları önemli sorunlar oluşturabilmektedir. Az miktardaki renkli ofis kağıdı lifi renksiz lifler ile karıştırılmış olsa bile hamurlaştırma sırasında serbest hale gelen boyar maddeler diğer lifleride boyamaktadır. Bu yüzden bu boyar maddelerin renklerinin giderilmesi gerekmektedir. Bu amaçla bu çalışmada renk uzaklaştırma etkinliğini artırmak için son ağartma kademesinde formamidin sülfinik asit (FAS) ve hidrojen peroksit (P) kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmada ön ağartma işlemine uğratılmış mavi, yeşil, kırmızı, sarı boyar maddeler ile renklendirilmiş ofis kağıtlarının hamurları ve bu dört rengin karışımından oluşan hamurlar kullanılmıştır. FAS ve hidrojen peroksit oranları % 0, % 0,25, % 0,50, % 0,75, % 1,00, % 1,50 % 2,00 ve % 3,00 olarak değiştirilmiştir. Çalışma sonucunda FAS' ın renk gidermede indirgen özelliği sebebiyle peroksitten daha etkili olduğu belirlenmiştir. Karışık renkli ofis kağıt hamurlarının % 1,5 FAS ağartması sonucu CIE a* ve b* değerleri sırasıyla -12,1' den -1,3' e ve 5,5' ten 4,0' a düşmüştür. Bunun anlamı FAS' ın yeşil renk üzerinde daha etkili olduğu sarı rengi kısmen azalmış olduğudur. Diğer yandan hidrojen peroksidin genel anlamda etkisi daha sınırlı olsa da sarı renk giderilmesinde daha iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Bu sonuçlardan her iki reaktifin (FAS) P veya P (FAS) şeklinde birbirinin ardına kullanılmasının faydalı olacağı düşünülmektedir. Çalışma kapsamında örneklerin gerilme yırtılma indeksleri belirlenmiş ve her iki reaktifin de sağlamlık özelliklerini önemli derecede etkilemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Colored office paper cause significant problems during recycling. Even if a small amount of colored waste paper fibers are mixed with colorless fibers, the dyestuff separated from the colored paper fiber will also stain other fibers. Therefore this dyestuff should be reduced or stripped for effective recycling. In this study, to enhance the color removal, the color stripping effects of formamidine sulfinic acid (FAS) and hydrogen peroxide (P) at the post-bleaching stage of recycling process were examined. In the study pre-bleached blue, green, red and yellow colored office paper fibers and the mixture of these colored office paper fibers were used. FAS and hydrogen peroxide charges were varied as 0 %, 0,25 %, 0,50 %, 0,75 %, 1,00 %, 1,50 % 2,00 % and 3,00 % during post-bleaching. As a result of the study, FAS has been determined to be a more effective color stripper than peroxide. The CIE a* and b* value of mixed colored office paper fibers were decreased from -12,1 to -1,3 and from 5,5 to 4,0 respectively with 1,5 % FAS usage. This means that FAS was more effective on green than yellow color. On the other hand, hydrogen peroxide was determined more effective on yellow color than others. According to this result, It should be considered to use FAS and peroxide together as (FAS) P or P (FAS) sequence to obtain colorless fibers. FAS and peroxide charges were not affect the tensile and tear index of samples significantly.