Bazı yapay tatlandırıcıların mtDNA hasarı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of some artificial sweeteners on mtDNA damage
- Tez No: 463688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL MUTLU GÜLMEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Genetik, Biochemistry, Biology, Genetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, bazı yapay tatlandırıcıların Drosophila melanogaster'de mtDNA hasarı ve kopya sayısı üzerine etkilerini değerlendirmektir. Yapay tatlandırıcılar, gıdalar, içecekler, ilaçlar ve hijyen ürünlerinin büyük bir kısmına eklenir. Dolayısıyla bu bileşiklerin herhangi birinin toksik bir özelliğinin olması tüm popülasyonda bir sağlık riski oluşturabileceği manasına gelir. Yapay tatlandırıcılar tarafından oluşturulan nükleer DNA hasarı bazı araştırıcılar tarafından incelenmiş fakat bu bileşiklerin mtDNA üzerinde nasıl bir etki gösterdiği bugüne kadar araştırılmamıştır. mtDNA hasarı, nükleer DNA'daki delesyonlardan potansiyel olarak daha önemli olabilir. Çünkü tüm mitokondrial genom, intronlar olmaksızın ifade edilir. Ayrıca, kanserlerde gözlenen mtDNA mutasyonları gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışmada, mtDNA hasarını ölçmek için kantitatif PCR metodu kullanılmıştır. Çalışmamızın sonuçlarına göre Aspartam, istatistiksel olarak anlamlı derecede mtDNA hasarı oluşturmuştur. Sakkarin+Siklamat, Sakkarin, Acesulfam K ve Sukraloz uygulanan gruplardaki hasar ise istatistiksel olarak önemsizdir. Son yıllarda birçok mtDNA mutasyonları, insan kanserlerinin farklı tiplerinde tanımlanmıştır. Bu tez çalışmasının sonuçlarına göre, aspartam, Drosophila'da mtDNA hasarı oluşturmuştur. Bu sonuç, aspartamın insanlarda etkilerinin dikkatli bir şekilde araştırılması gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study, detection of the effects of some artificial sweeteners on mtDNA damage and copy number in Drosophila melanogaster. Artificial sweeteners are added to a wide variety of food, drinks, drugs and hygiene products. A cancer-inducing activity of one of these substances would mean a health risk to an entire population. DNA mutations generated by some artificial sweeteners have been investigated by some researchers but there is no information in the literature about the effects of these substances on mtDNA. mtDNA damage could potentially be more important than deletions in nDNA because the entire mitochondrial genome codes for genes are expressed. Also, somatic mtDNA mutations have been increasingly observed in primary human cancers. In this research, the QPCR method was used to measure mtDNA damage. Aspartame created statistically significant mtDNA damage. There was no mtDNA damage in Saccharine+Cyclamate, Saccharine, Aceculfam K and Sucralose application groups. In recent years, many mtDNA mutations have been identified in various types of human cancer. Aspartame created mtDNA damage in Drosophila according to this study. These results indicate that the effects of aspartame in human should carefully detect.