Boztepe tüneli (Ordu çevre yolu projesi) kazı çalışmaları sırasında meydana gelen aşırı sökülmelere süreksizlik düzlemlerinin etkisi
The effect of discontinuity planes on the overbreaks occured during the excavation works of Boztepe tunnel (Ordu peripheral highway)
- Tez No: 463707
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZVAN, DOÇ. DR. MÜCİP TAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tünel kazılarında karşılaşılan en önemli problemlerden biri aşırı sökülmedir. Tez çalışması kapsamında Ordu Çevre Yolu Projesi bünyesinde yapılan Boztepe Tünelinde meydana gelen aşırı sökülmeler incelenmiştir. Kazı çalışmaları sırasında oluşan aşırı sökülmelere süreksizlik düzlemlerinin etkileri kinematik ve analitik analizler yoluyla değerlendirilmiştir. Problemin çözümüne yönelik tünel kazı çalışmaları ile eş zamanlı olarak veri alımı gerçekleştirilmiştir. Aglomeradan oluşan birim içerisindeki süreksizlik düzlemlerinden alınan ölçümler, bu düzlemin kesme dayanımının düşük olduğu değerlendirilmiştir. Yenilmelerin bu düzlemler boyunca geometrik olarak tünel aynası ile kesişen süreksizlikler boyunca kama türü yenilmeler şeklinde geliştiğini ortaya çıkarılmıştır. Aşırı sökülme meydana gelen bölgelerde gözlemler yoğunlaştırılmış, geriye dönük analiz yoluyla bu sökülmelerin sebepleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of characteristics of rock mass in the design of tunnels which are among the main elements of transportation is the key for a safe tunneling. The position, spacing, spanning, the status of underground water and roughness of plenary units in the rock mass directly affect its stability. One of the most important stability problems encountered in tunnel excavation is overbreak. Within the scope of this thesis, overbreaks occurred in Boztepe Tunnel of the Ordu Peripheral Highway located in northeast Turkey. When investi gated. The major part of double tubed Boztepe tunnel goes over from volcanic units. For solution of the problem the data were gathered concurrently with the tunnel boring studies. The position of discontinuity planes where overbreaks occurred was determined and the shear strength on these discontinuity planes was calculated. The data gathered from discontinuity planes in the agglomerate units showed that the overbreaks in this unit were occurred where the shear strength is low and at the discontinuity planes that is geometrically intersecting with the tunnel face.