Beyaz hindiba (Cichorium intybus L.) bitkisinin yaprak-tomurcuk ve kökünden elde edilen polar ve apolar ekstrakların insan plazması anjiotensin konverting (ACE, EC 3.4.15.1) ve asetilkolinesteraz (ache; ec 3.1.1.7) enzimleri üzerine etkisinin araştırılması
The investigation of effects on human plasma angiotensin converting (ACE, EC 3.4.15.1) and acetylcholinesterase (AChE, EC 3.1.1.7) enzymes of polar and apolar extracts obtained from leaf–burgeon and root of plant white chicory (cichorium intybus l.)
  1. Tez No: 463744
  2. Yazar: ABDULALİM AKSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada insan plazmasındaki anjiotensin konverting enzim (ACE, EC 3.4.15.1) ve asetilkolinesteraz (AChE, EC 3.1.1.7) enzimi üzerine Cichorium intybus bitkisinin hekzan ve metanol fazının etkisi araştırıldı. Bu bitkinin hekzan ekstraktı ACE ve AChE enzimleri üzerine hiçbir etki göstermedi. Metanol ekstraktı ise her iki enzim üzerine inhibisyon etkisi gösterdi. Daha sonra % 50 inhibisyona neden olan I50 değerlerini bulabilmek için % Aktivite'ye karşı inhibitör konsantrasyon grafikleri çizilerek I50 değerleri bulundu. İnsan plazması ACE ve AChE enzimi için I50 değerleri sırasıyla 0.72 mg/mL ve 1.386 mg/mL olarak hesaplandı. İnsan plazmasındaki AChE enzimi ve ACE üzerine uygulanan Cichorium intybus bitkisinin metanol fazının inhibisyon çeşidini belirlemek için Lineweaver-Burk grafiği çizildi. Çizilen bu grafiklerden inhibisyon çeşidi yarışmasız inhibisyon olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of hexane and methanol extract from Cichorium intybus plant both on human plasma angiotensin converting enzyme (ACE, EC 3.4.15.1) and acetylcholinesterase enzyme (AChE, EC 3.1.1.7) were investigated. Hexane extract of this plant showed no effect on the ACE and AChE enzymes. Methanol extract showed inhibition effect on these enzymes. Then, Inhibitor concentration versus Activity % graphs were plotted to find the I50 values that cause 50 % inhibition. The I50 values were calculated as 0.72 mg/mL for human plasma ACE and 1.386 mg/mL for human plasma AChE. Lineweaver-Burk graph was drawn to determine the type of inhibition of methanol phase of Cichorium intybus plant applied on ACE and AChE enzyme in human plasma. The inhibition type obtained from these graphs exhibited noncompetitive inhibition.