Potansiyometrik sisteamin-seçici elektrot geliştirilmesi ve farmasötik numunele rinde uygulamaları
Development of potentiometric cysteamine-selective electrode and its applications in pharmaceutical samples
  1. Tez No: 463745
  2. Yazar: MERVE TÜMÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞAH SAYDAN KANBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, farmasotik bir ilaç etken maddesi olan sisteamini tayin etmek için kullanılan potansiyometrik bir iyon seçici elektrot (İSE) geliştirildi. Sisteamin-Fosfomolibdat, Sisteamin-Tetrafenilborat, Sisteamin-Fosfotungstat, Sisteamin-Tugstosilikat ve Sisteamin-Reynekat iyon çiftleri sentezlendi. Elementel analiz sonucu; Sisteamin-Fosfomolibdat, iyon çiftinde Sisteamin-Anyon birleşme oranının 3:1 olduğunu gösterdi. Sentezlenen iyon çiftleri elektrot membranlarının yapısında iyonofor madde olarak kullanıldı. Membran optimizasyonu için, sentezlenen iyon çiftleri kullanılarak değişik kompozisyonlarda PVC membran iyon seçici elektrotlar üretildi ve bu elektrotların potansiyometrik performans özellikleri araştırıldı. En iyi potansiyometrik performans özelliklerini % 3.0 Sisteamin-fosfomolibdat (Sis-FM) iyon çifti, % 64.0 Nitrofeniloktileter (NPOE), % 32.0 Polivinilklorür(PVC) ve %1 Potasyum tetrakis(4-klorofenilborat) (KTpClPB), bileşimine sahip elektrodun sergilediği belirlendi. Bu elektrodun doğrusal çalışma aralığı 1.0×10-5-1.0×10-1 M, 10 katlık konsantrasyon değişimindeki eğimi, 51.7mV; tayin limiti, 1.0×10-5 M; pH çalışma aralığı, 3.0-7.5; cevap zamanı ≈ 5s olarak belirlendi. Elektrot oldukça tekrarlanabilir bir potansiyometrik cevap sergilemiştir. Elektrot kullanılarak sisteamin tedavisinde kullanılan cystagon ilaç kapsülünün sisteamin içeriği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, a potentiometrik ion-selective electrode (İSE) for the determination of Cysteamine, which is a drug active ingredient, was developed. Cysteamine-tetrafenilborat, Cysteamin-phosphotungstate, Cysteamine-phosphomolibdate, Cysteamine-tungstosilicat and Cysteamine- reinekat ion pairs were synthesized. Elementel analysis results showed that the stochiometric ratios of Cysteamine:Anion in Cysteamine-phosphomolibdate ion pair were 3:1 The synthesized ion pair were used as ionophore substances in electrode membrane structures. For the membrane optimization, PVC membrane ion selective electrodes in different compositions were produced by using the synthesized ion pairs and their potentiometric performance characteristics were investigated. It was determined that the electrode membrane at the ratio of 3 % Cysteamine- phosphomolibdate ion-pair, 64 % nitrophenyloctylether and, 30 % PVC ve 1 % KTPClPB performed the best potentiometric performance characteristics. For this electrode, linear range, slope, detection limit, pH working range and response time were determined as 1.0×10-5 – 1.0×10-1 M, 51.7 mV/decade, 1.0×10-5 M and ≈ 5 sn, respectively. The proposed electrode performed highly reproducible responses. By using the proposed electrode, cysteamine contents of the cystagon drug capsule, which is used in the treatment of cystinozis, were determined.