RbGeCl3 kristalinin elektronik, optik ve elastik özelliklerinin yoğunluk fonksiyoneli teorisi ile incelenmesi
Investigation of electronic, optical and elastic properties of RbGeCl3 crystal with density functional theory
  1. Tez No: 463746
  2. Yazar: FATMA ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL KİLİT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi kullanılarak, ABINIT bilgisayar programı yardımıyla Genelleştirilmiş Gradient Yaklaşımı (GGA) ve Yerel Yoğunluk Yaklaşımı (LDA) altında RbGeCl3 kristalinin birtakım fiziksel özellikleri incelendi. Bu kristalin yapısal optimizasyonu, elektronik bant özellikleri, durum yoğunlukları, optik ve elastik özellikleri incelenip, optik ve elastik sabitleri hesaplandı. Literatür taraması sonucunda bileşikle ilgili mevcut yazılmış olan bir makale de yer alan deneysel örgü parametreleri, yapılan hesaplamalar sonucunda elde edilen örgü parametreleri ile karşılaştırıldı. Hesaplanan elektronik bant yapısı, RbGeCl3 kristalinin direk bant aralığına sahip olduğu ve yasak bant aralığı değeri bu bileşiğin bir yarıiletken malzeme olduğunu gösteriyor. Deneysel örgü parametreleri referans alınarak fiziksel optimizasyon yapıldı; elektronik bant, optik ve elastik özellikleri incelendi lakin mevcut makale dışında herhangi bir çalışma yapılmadığından elde edilen sonuçlar deneysel ve teorik çalışmalarla karşılaştırılamadı.
Özet (Çeviri)
Some physical properties of RbGeCl3 crystal are investigated with ABINIT computer program within the generalized gradient approximation (GGA) and the local density approximation (LDA), using density functional theory. Structural optimization of this crystal, electronic band properties, state densities, optical and elastic properties are investigated that calculated optical and elastic constants. As a result of the literature search, the experimental weave parameters, which are included in the existing article about the compound, were compared with the weave parameters obtained as a result of the calculations made. The calculated electronic band structure shows that the RbGeCl3 crystal has a direct band gap and the band gap value indicates that this compound is a semiconductor material. Physical optimization was performed with reference to experimental mesh parameters; Electronic band, optic and elastic properties were investigated. No results were obtained except for the current article, and the results obtained were not compared with experimental and theoretical studies.