Measuring and effects of H2S ve CO on an air in the refinery in Erbil
Erbil'deki rafineri bölgesindeki atmosferde bululnan H2S ve CO etkileri ve ölçülmesi
  1. Tez No: 463755
  2. Yazar: RANJDAR QADER HUSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAHİT AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma sırasında rafinerilerde H2S ve CO ölçümleri yaptık.Hava, H2S ve CO gibi toksik gazlardan etkilenmektedir.Araştırmamızda farklı özellikleri bulunan Taqtaq ve Khurmala rafinerilerini kullandık.Rafinerilerde damıtma kulesi, depolama tankları ve aydınlatma kulesi gibi H2S ve CO gazlarının yoğun olduğu alanlarda incelemelerde bulunduk. Taqtaq rafinerisinde ham petrolün damıtma kulesinin 0 metre uzağında kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğu 10.2 ppm (Her milyondaki partikül miktarı) ve CO gazının yoğunluğu 29 ppm; 15 metre uzağında kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğu 10.1 ppm ve CO gazının yoğunluğu 28 ppm; 700 metre uzağında kullanılması sırasında gazların yoğunluğu 0 olmuştur. Taqtaq rafinerisinde ham petrolün depolama tankının 0 metre uzağında kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğu 3.9 ppm ve CO gazının yoğunluğu 16 ppm; 15 metre uzağında kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğu 3.7 ppm ve CO gazının yoğunluğu 15 ppm; 350 metre uzağında kullanılması sırasında gazların yoğunluğu 0 olmuştur. Taqtaq rafinerisinde ham petrolün aydınlatma kulesinin 30 metre uzağında kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğu 4 ppm ve CO gazının yoğunluğu 22 ppm; 45 metre uzağında kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğu 3.8 ppm ve CO gazının yoğunluğu 21 ppm; 550 metre uzağında kullanılması sırasında gazların yoğunluğu 0 olmuştur. Rafineri kapalı olduğundan aydınlatma kulesinin 0 metre uzağında H2S gazının yoğunluğu 0.5 ppm ve CO gazının yoğunluğu 2 ppm; 15 metre uzağında H2S gazının yoğunluğu 0.4 ppm ve CO gazının yoğunluğu 1 ppm; 45 metre uzağında gazların yoğunluğu 0 olmuştur. Khurmala rafinerisinde ham petrolün damıtma kulesinin 0 metre uzağında kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğu 20.3 ppm ve CO gazının yoğunluğu 27 ppm; 15 metre uzağında kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğu 20.1 ppm ve CO gazının yoğunluğu 27 ppm; 1150 metre uzağında kullanılması sırasında gazların yoğunluğu 0 olmuştur. Kurmala rafinerisinde ham petrolün depolama tankının 0 metre uzağında kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğu 9.6 ppm ve CO gazının yoğunluğu 14 ppm; 15 metre uzağında kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğu 9.5 ppm ve CO gazının yoğunluğu 14 ppm; 700 metre uzağında kullanılması sırasında gazların yoğunluğu 0 olmuştur. Khurmala rafinerisinde ham petrolün aydınlatma kulesinin 30 metre uzağında kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğu 10 ppm ve CO gazının yoğunluğu 19.6 ppm; 45 metre uzağında kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğu 9.8 ppm ve CO gazının yoğunluğu 18.7 ppm; 700 metre uzağında kullanılması sırasında gazların yoğunluğu 0 olmuştur.
Özet (Çeviri)
During this research, we researched the H2S and CO measurement in Refineries and the area around them. Air will be polluted by the toxic gases such as H2S and CO. We took the measurements in one of the Erbil-Kirkuk Road refineries. In some of the refinery parts which is the resource of producing H2S and CO gases. Such as Distillation tower, Storage tanks and Flare. During taking the data from Taqtaq's crude oil. In this research, the refinery used two types of crude oil, Taqtaq Crude oil and Khurmala Crude oil. Which each one has different properties. During the usage of Taqtaq Crude oil in distillation tower by 0 meters away, the concentration of H2S gas was 10.2 ppm and CO gas was 29 ppm. And by 15 meters away from distillation tower, the concentration of H2S was reduced to 10.1 ppm and CO 28 ppm. And in the far of 700 meter we saw that the concentration of gases was zero. When the refinery is turned off by 0 meters away from distillation tower the concentration of H2S is 0.9 ppm and 3 CO ppm. And by 15 meters away from distillation tower, the concentration of H2S was reduced to 0.7 ppm and CO 3 ppm. And in the far of 700 meter we saw that the concentration of gases was zero. During the usage of Taqtaq Crude oil in storage tank by 0 meters away, the concentration of H2S gas was 3.9 ppm and CO was 16 ppm. And by 15 meters away from storage tank, the concentration of H2S was reduced to 3.7 ppm and CO was 15ppm. And in the far of 350 meter we saw that the concentration of gases was zero. During the usage of Taqtaq Crude oil in flare by 30 meters away, the concentration of H2S gas was 4 ppm and CO was 22 ppm. And by 45 meters away from flare, the concentration of H2S was reduced to 3.8 ppm and CO was 21. And in the far of 550 meter we saw that the concentration gases was zero. When the refinery is turned off in flare by 0 meters away, the concentration of H2S gas was 0.5 ppm and CO was 2 ppm. And by 15 meters away from flare, the concentration of H2S was reduced to 0.4 ppm and CO was 1 ppm. And in the far of 45 meter we saw that the concentration gases was zero. During the usage of Khurmala Crude oil in distillation tower by 0 meters away, the concentration of H2S gas was 20.3 ppm and CO was 27 ppm. And by 15 meters away from distillation tower, the concentration of H2S was reduced to 20.1 ppm and CO was 27. And in the far of 1150 meter we saw that the concentration of gases was zero. During the usage of Khurmala Crude oil in storage tank by 0 meters away, the concentration of H2S gas was 9.6 ppm and CO was 14 ppm. And by 15 meters away from storage tank, the concentration of H2S was reduced to 9.5 ppm and CO was 14 ppm. And in the far of 700 meter we saw that the concentration gases was zero. During the usage of Khurmala Crude oil in flare by 30 meters away, the concentration of H2S gas was 10 ppm and CO was 19.6 ppm. And by 45 meters away from flare, the concentration of H2S was reduced to 9.8 ppm and CO was 18.7 ppm. And in the far of 700 meter we saw that the concentration gases was zero.