Demulsification of water in oil emulsion using microwave technique
Mikrodalga tekniğini kullanarak petrol emülsiyonlarından suyun arıtılması
- Tez No: 463754
- Danışmanlar: PROF. DR. NAHİT AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Su ve ham petrol, ham petrolün üretimi, işlenmesi ve taşınması sırasında meydana gelmektedir. Su ve ham petrol arasında oluşan emülsiyon çoğunlukla asfalten ve reçine gibi ham petrol kompozisyonu ve su-ham petrol oranına bağlıdır. Bu şekilde su-ham petrolün ortak öğretimi, boruların ve pompaların korozyonu, rafineri katalizörlerinin bozulması, ham petrol kompozisyonlarında değişiklikler gibi bir çok problemi neden olmaktadır. Bu problemler büyük ekonomik maliyetler ve çevresel zararlarla sonuçlanmaktadır. Ekonomik ve işlevsel nedenlerden dolayı suyun emisyonlardan arıtılması oldukça önemlidir. Bu deneysel çalışma ticari emülsiyon çözücüyü (CT-C18/10) kullanarak ya da kullanmayarak petrol emülsiyonlarından suyu arıtmak amacıyla mikrodalga tekniğini kullanmayı içermektedir. Sırasıyla 500,700 ,800 ,900 watt ışınlama gücü ve 5 uL CT-C18/10 emülsiyon çözücüyle mikrodalgadan elde edilen ayrılmış su oranı 24 saatten sonra sırasıyla %52, %80, %88, ve %96 olmuştur. Bunun yanı sıra sırasıyla %30, %50, ve %70 ham petrol- su oranlarından 24 saat sonra emülsiyonlardan sırasıyla %48, %80 ve %90 dan daha fazla su elde edilmiştir. Buna ek olarak 900 watt ışınlama gücü ve 5uL emülsiyon çözücüyle beraber sırasıyla 4, 7 ve 10 pH değerlerinden elde edilen sonuçlar 24 saatten sonra sırasıyla %48, % 88 ve %92 oranındadır. Ayrıca 700 watt ışınlanma gücü ve sırasıyla %1, %2 ve %3.5 oranındaki tuzlu su konsantrasyonundan elde edilen sonuçlar 24 saatten sonra sırasıyla %40, %72 ve %80 oranındadır. Emisyon çözücü olmaksızın 900 watt ışınlama gücünden elde edilen su oranı %24 iken 900 watt ışınlama gücü ve 10 uL CT-C18/10 emülsiyon çözücü kullanıldığında elde edilen su oranı %96 olmuştur. Ancak mikrodalga ve emülsiyon çözücü kullanılmadığında 40 50 ve 60° sıcaklıkta hiç su elde edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Water and crude oil are generated during production, processing, and transportation of crude oil. The emulsion that formed between water and crude oil are mainly depends on the crude oil compositions like asphaltenes and resins contain and the ratio between water and crude oil. This co-production water and crude oil gives many problems such as the corrosion of pipes and pumps, poising of refinery catalysts, and changes crude oil compositions. The problems result huge economic costs and environmental damage. For economic and operational reasons it is important to remove water from the emulsions. The experimental work contains using the microwave technique for removing water from the oil emulsions with and without using the commercial demulsifier (CT-C18/10). The separated water from the emulsion obtained from the microwave with 5 µL CT-C18/10 demulsifier with irradiation power 500, 700, 800 and 900 watt after 24 hr. were 52, 80, 88, and 96 % respectively. Furthermore, using 30, 50, and 70 % water to crude oil ratio after 24 hr. more than 48, 80, and 90 %, respectively of water were separated from the emulsions. In addition to that, the acquired results, which obtained from the difference value of pH as 4, 7 and 10 with using 5µL of the demulsifire and 900 watt irradiation power after 24 hr. were 48, 88, and 92 % respectively. The getting results in addition of 1.0, 2.0 and 3.5 % of brine concentration and 700 watt of irradiation power after 24 % hr. were 40, 72 % and 80% respectively. The acquired result was 24 % of water removed in addition of 900 watt of irradiation power without using the demulsifier after 24 hr., whereas, the separation power of dewatering was 96 % when 900 watt of irradiation power and 10 µl of CT-C18/10 demulsifier was utilized. However, no water was separated when 40, 50 and 60 °C of heat without using microwave and demulsifier.