Study of effect of salt content over establishment of chemical corrosion mechanism in Khurmala crude oil. case: Desalter unit at CPS (Central process section)
Khurmala ham petrolünün kimyasal korozyon sürecinin belirlenmesi için tuz miktarı etkisi çalışması: Merkezi süreç bölümündeki tuz uzaklaştırma ünitesi
- Tez No: 463756
 - Danışmanlar: PROF. DR. NAHİT AKTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
 - Yıl: 2017
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada alan düzeyinde değerlendirme tasarımının deneysel niteliği, CPS-KAR GRUP ŞİRKETİ kurulumlarında tuz giderme birimlerinde meydana gelen metalürjik boru hatları üzerindeki kimyasal korozyonun oluşmasına yönelik tuz içeriğinin etkisini incelemek amacı ile hazırlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, giriş / çıkış yöntemine dayalı doğru korozyon mekanizmasını bulmaktır. Uygulanmış metodoloji dört bölümden oluşmaktadır: A) Gerçek durumun teşhisi ve korozyon mekanizmasının belirlenmesi B) boru hatları üzerindeki farklı koşullarda tuz konsantrasyonunun belirlenmesi C) korozyonu yönetmek ve tuz içeriğini tahliye etmek için doğru prosesi geliştirmek D) Etkinin değerlendirilmesi ve operasyonel yönetici personeline teklif sunulması. Deneysel saptamalardan sonra şebeke sonuçları şöyledir: A) İlk olarak korozyon mekanizmaları, bunlar 2 tanedir: Birincisi Korozyon mekaniğini ana tuz giderme işlemine dayandırır, ikincisi elektrolit, anot ve katot reaksiyonlarının üçüncü karışımının ürettiği elektrokimyasal korozyondur. B) en iyi emülsüzleştirici A, 0.001 mL'den az 42 ppm konsantrasyon emülsiyonunda % 99,96 tuz giderme ile A idi. Perdominant mekanizma, korozyonun yüksek potansiyele (E0: + 0.193V) spontan reaksiyonu nedeniyle elektrokimyasal bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
In the present study experimental nature of field level evaluation design have the object to study the effect of salt content over establishment of chemical corrosion over metallurgical pipelines ocurring in desalter units at CPS-KAR installations. The purpose of this study was to discover the right mechanism of corrosion based on in/out method. The applied methodology had four parts: a) Diagnosis of actual situation and determining the corrosion mechanism, b) determine the concentration of salts in different conditions of affection over pipelines, c) develop the right process to manage corrosion and disminish salt content, d) evaluation of effect and present a proposal to the operational manager staff. After experimental determinations the mains results were: a) Is present 2 mechanisms of corrosion the first: Deposits corrosion mecanism based on main process of desalation and second: electrochemical corrosion produced by third mixture of electrolyte, anode and cathode reactions. b) the best demulsifier was A with 99,96% of salt removal at 42 ppm of concentration emulsion less than 0,001mL. the perdominant mechanism is electrochemical based on fact of spontaneus reaction of corrosion with high potential (E0:+0.193V).