Van Gölü havzasında yetiştirilen dut genotiplerine ait meyvelerin fenolik bileşik ve organik asit içeriklerinin belirlenmesi
Mulberry genotypes grown in Van Lake basin determination of phenolic compound and organic acid content of fruit belonging to
- Tez No: 463764
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAZANKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Yapılan bu araştırmada Van Gölü havzasında yetiştirilen dut genotiplerine ait meyvelerin fenolik bileşik (Gallik asit, kateşin, kuersetin, protokateşuik, vanilik, rutin, klorojenik, kafeik siringik, p-kumarik, ferulik ve phloridizin), organik asit (Malik asit, sitrik asit, tartarik asit, süksinik asit ve fumarik asit) ve C vitamini içeriklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara bakıldığında fenolik bileşiklerden klorojenik asit ve rutin içeriğinin bütün genotiplerde yüksek çıktığı ve hakim fenolik bileşikler olduğu tespit edilmiştir. Genotip bazında klorojenik asit içeriğine bakıldığında 65VN03 (3.778 mg/g), 65GV12 (3.526 mg/g), 13AD08 (2.461 mg/g) ve 13AH02 (6.246 mg/g) genotiplerinin ön plana çıktığı belirlenmiştir. Organik asit içeriği bakımından genel olarak malik asitin hakim organik asit olduğu ve en yüksek 65VN09 (5.725 g/100g), 65GV02 7.918 (g/100g), 13AD16 (6.230 mg/100g) ve 13AH12 (7.228 mg/100g) genotiplerinde saptanmıştır. C vitamini içeriğine bakıldığında 65VN01 (20.179 mg/100g), 65GV09 (17.277 mg/100g), 13AD14 (24.077 mg/100g) ve 13AH07 (20.213 mg/100g) genotiplerinin üstün özellik gösterdikleri belirlenmiştir. Çalışmada incelenen dut genotiplerine ait meyvelerin antioksidant, antimutagen, antimikrobiyal gibi özelliklere sahip fenolik bileşik, organik asit ve C vitamini içeriklerinin belirlenmesi önem arz ettiği gibi bundan sonra yapılacak olan araştırmalarda bu biyokimyasal içeriklerle genler arasındaki ilişkilerin ortaya konması açısından da artı bir değer taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted with theaim of determining the phenolic compounds (Gallicacid, catechin, kuersetin, protokateşuik, vanilik, routine, klorojenik, caffeicsiringik, p-kumarik, ferulik and phloridizin), organicacid (malicacid, citricacid, tartaric acid, süksinik acid and fumarik acid) and vitamin C contents of the fruits of Mulberry genotypes grownin Lake Van Basin. According to there sults of the study, klorojenik acid and routine contents that are included inphenolic compounds, werehigh in allgenotypes and they were the dominating phenolic compounds. Research results show that 65VN03 (3.778 mg / I), 65GV12 (3.526 mg / I), 13AD08 (2.461mg/I) and 13AH02 (6.246mg/I) genotypes comeintoprominence with regard to klorojenik acid content according to genotypes. Interms of organic acid content, malic acid was found as the prominent organic acid and it was determined in 65VN09 (5.725 I / 100g), 65GV02 7.918 (I / 100g), 13AD16 (6.230 mg / 100g), and 13AH12 (7.228 mg / 100g) genotypes. Considering vitamin C content, 65VN01 (20.179 mg / 100g), 65GV09 (17.277 mg / 100g), 13AD14 (24.077 mg / 100g), and 13AH07 (20.213 mg / 100g) genotypes displayed a preeminent characteristics. Determination of phenolic compounds, organicacid and vitamin C contentof thefruits of Mulberrygenotypes, examined in this study, that have antioxidant, antimutagen, anti-microbialfeatures, has a bigimportance. Also it is considered that identification of there lation ship between these biochemical contents and the genesin future studies will createan addedvalue.