Electrochemical synthesis of poly(6,7-diphenyl-4,9 di(selenophen-2-yl)-[1,2,5]thiadiazolo[3,4-g]quinoxaline-co-3,3 didecyl-3,4-propylenedioxythiophene) and its electrochemical and optical characterizations
Poli(6,7-difenil-4,9-di(selenofen-2-il)-[1,2,5]tiyadizolo[3,4-g]kinoksalin-co-3,3-didesil-3,4-propilendioksitiyofen)'in elektrokimyasal sentezi ve bu polimerin elektrokimyasal ve optik karakterizasyonu
- Tez No: 463774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERVE İÇLİ ÖZKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında aşağıda kimyasal formülleri verilen Polimer 1 (P1, monomeri M1) ve Polimer 2 (P2, monomeri M2) 'den elektrokimyasal kopolimerizasyon ile yine aşağıda formülü verilen kopolimer (P(1-ko2): PC1 ve PC2) elde edilecektir. M1: 6,7-difenil-4,9-di(selenofen-2-il)-[1,2,5] tiyadizolo [3,4-g] kinoksalin M2: 3,3-didesil-3,4-propilendioksitiyofen P(1-ko-2): 6,7-difenil-4,9-di(selenofen-2-il)-[1,2,5] tiyadizolo [3,4-g] kinoksalin-ko-3,3-didesil-3,4-propilendioksitiyofen Kopolimerizasyon işleminin ardından elde edilen P(1-ko-2) elektrokimyasal ve spektroelektrokimyasal yöntemlerle tahlil edilecektir. Bu çalışmadaki ana amaç, bu iki bileşenin (P1 ve P2) üstün özelliklerini tek bir malzemede bir araya getirmektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study electrochemical copolymerization of Polymer 1 (P1, with the monomer cited as M1) and Polymer 2 (P2, with the monomer cited as M2), with the formulae given below, is carried out to obtain copolymer (P(1-co2): PC1 and PC2), again with its formula given below. M1: 6,7-diphenyl-4,9-di(selenophen-2-yl)-[1,2,5]thiadiazolo[3,4-g]quinoxaline M2: 3,3-didecyl-3,4-propylenedioxythiophene P(1-co-2):(6,7-diphenyl-4,9- di (selenophen-2-yl) - [1,2,5]thiadiazolo [3,4-g]quinoxaline-co-3,3-didecyl-3,4-propylenedioxythiophene) After copolymerization process, P(1-co-2)is analyzed electrochemically and spectroelectrochemically. Main aim of this study is to combine outstanding properties of these two compounds (1 and 2) in a single material.