Elektrokimyasal yöntemle poliinden sentezi ve bazı yalıtkan polimerlerle modifikasyonu
Synthesis of polyindene by electrochemical method and modification with some insulating polymer
- Tez No: 166038
- Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İİİ ELEKTROKİMYASAL YÖNTEMLE POLİİNDEN SENTEZİ VE BAZI YALITKAN POLİMERLERLE MODİFİKASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Leyla SELAM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Bu çalışmada, ilk aşamada indenin susuz ortamda elektrokimyasal yöntemle iletken homopolimeri sentezlendi. Destek elektrolit olarak L1CIO4 (lityum perklorat) ve çözücü olarak da asetonitril kullanıldı. İkinci aşamada ise, polistiren (PS), poli(etilen tereftalat) (PET), poliüretan (PU), polietilen (PE), poli(vinil klorür), yalıtkan matriksleri kullanılarak polistiren/poliinden (PS/PIn) poli(etilen teraftalat)/poliinden (PET/PIn) poliüretan/poliinden (PU/PIn), polietilen/poliinden (PE/PIn), poli(vinil klorür)/poliinden (PVC/PIn) iletken kompozitleri hazırlandı. Dönüşümlü voStametri (CV) tekniği ile polimerlerin elektrokimyasal özellikleri incelendi. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile mikrofilmleri alınarak yüzey yapıları aydınlatıldı. Sentezlenen polimerlerin dört nokta tekniği (four probe) ile iletkenlikleri ölçüldü. Poliindenin iletkenliği 7,86 x 10“4 S cm'1 olarak bulundu. Kompozitler arasında en yüksek iletkenlik polietilen/poliinden (PE/PIn) kompozitinin çözelti kısmına ait olup 6,54 x 10”5 S cm“1 ve en düşük iletkenlik ise poli(vinil klorür)/poliinden (PVC/PIn) kompozitini elektrot kısmına ait olup 3,87 x 10”5 S cm"1 değerindedir. Gouy terazisi ile yapılan magnetik ölçümlerinden homopolimerlerin ve kompozitlerin iletkenlik mekanizmalarının bipolaranlar ve polaranlar üzerinden yürüdüğü tespit edildi.IV Polimerlerin yapılarını aydınlatmak ve özelliklerini incelemek için Infrared Spektroskopisi (FTIR) ile spektrumları alındı. Termogravimetrik analiz (TGA) sonuçlarından iletken polimerlerin termal karalılıkları incelendi. PE/PIn kompozitini ısısal kararlılığının sentezlenen diğer kompozitlerden daha yüksek olduğu bulundu. Polimer ve kompozitlerin toz X-ışını ile kristal yapıları incelendi. Bilim Kodu : 405 Anahtar Kelimeler : Poliinden, kompozit, iletken polimer Sayfa Adedi : 101 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Muzaffer TALU
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF POLIINDENE BY ELECTROCHEMİCAL METHOD AND MODIFICATION WITH SOME INSULATING POLYMER (M. Sc. Thesis) Leyla SELAM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT In the first step of this study, conducting homopolymer of indene was synthesized with electrochemical method in nonaqueous medium. LİCIO4 was used as a supporting electrolyte and acetonitrille was used solvents. In the second step; polystyrene / polyindene (PS / Pin), poly(ethylene terephthalate) / polyindene (PET / Pin), polyurethane / polyindene (PU / Pin) polyethylene / polyindene (PE / Pin), and poly(vinly chlorine) / poliinden (PVC / Pin) conducting composites were prepared using PS, PET, PU, PE and PVC as insulating matrices and their structures were characterized and their properties were studied. The electrochemical properties of polymers were investigated by cyclic voltammetry (CV). Surface analyses of polymers were clarified by scanning electron microscopy (SEM). The conductivities of homopolymer and composites were measured both from the solution and electron side by four probe technique. The lowest conductivity was the conductivity of the electron side of PVC/PIn composite with 3,87 x 10“5 S cm”1 the highest conductivity was obtained in the solution side of PE/PIn composite with 6,54 x 10“5 S cm”1 It was found that all homopolymers and composites which were bipolaron and polaran ofVI conducting mechanism from the Gouy balance magnetic measurements. FTIR spectra were taken to analyze the structural properties of polymers. Thermal stabilities of the conducting polymers of were investigated by termogravimetric analysis (TGA).The crystal structures of polymers and composites were investigated by the powder X-ray diffraction crystal regions of the homopolymer and composites were determined. Science Code Key Words Page Number Adviser 405 Poliindene, composite, conducting polymer 101 Prof. Dr. Muzaffer TALU