Oğlaklı–Gözucu (Taşlıçay-Ağrı) dolaylarında yüzeyleyen kayaçların mineralojik ve petrografik incelenmesi
Mineralogical-petrographical investigation of outcrop rocks between Oglakli-Gozucu (Taslicay-Agri)
- Tez No: 463775
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AÇLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Esenköy plütonu Taşlıçay (Ağrı) ilçesinin 10 km güneybatısında yer almaktadır. Plüton yaklaşık 5 km uzunluk ve 2 km genişliğe sahiptir. Esenköy plütonu başlica; gabro, diyorit, kuvarslıdiyorit, granodiyorit ve tonalit türü kayaçlardan oluşmaktadır. Esenköy plütonu I tipi ve metalümino özelliktedir. Kayaçlar toplam alkali-silika diyagramında subalkalin bölgede; AFM diyagramında ise kalkalkalin bölgede yer almaktadırlar. Karakteristik mineraller diyagramında kafemik trend sergileyen kayaçların ana elementlerin SiO2'ye değişim diyagramındaki trendleri fraksiyonel kristalleşmeye işaret etmektedir. Örnekler tektonik ortam ayrım diyagramında volkanik yay (VAG) ve çarpışmayla eş zamanlı volkanik yay bölgesine düşmektedir (Syn-COLG+VAG). Mineralojik-petrografik ve jeokimyasal özellikleri gözönünde bulundurulduğunda Esenköy plütonu kayaçlarının tek bir kaynaktan fraksiyonel kristalleşme ile oluştukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Esenköy pluton is located 10 km southwest of Taşlıçay town (Ağrı). Pluton is approximately 5 km long and 2 km wide. Esenköy pluton mainly consists of gabbro, diorite, quartz diorite, granodiorite and tonalite rocks. It is represented by I-type metaluminou granitoid. The racks are platted by subalkaline field in total alkali-silika diagram and calcalcaline field in AFM diagram. The Esenköy granitoid rocks which present kafemik trend in characteristic minerals diagram indicate fractional crystallization trend in Major elements versus SiO2 variation diagram. The rock samples are plotted in volcanic arc (VAG) and Syn-COLG+VAG field in tectonic environment discrimination diagram. When take into consideration mineralogical-petrographical and geochemical characteristics of Esenköy pluton's granitoid rocks it is said that plutonic were rocks formed by fractional crystallization from a single source.