Van Gölü suyunun toprakta yarayışlı fosfor analizinde kullanılabilirliği
Potential use of Van Lake water in the analysis of available phosphorus in soil
  1. Tez No: 463782
  2. Yazar: EMRAH KÜSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Farklı ekstraksiyon yöntemlerinin etkinliğinin belirlenmesi üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Bu araştırmanın amacı, toprakta yarayışlı fosfor analizinde sodyum bikarbonat çözeltisi (Olsen yöntemi) yerine Van Gölü suyunun kullanılabilirliğini belirlemektir. Yürütülen çalışmada Kampüs, Edremit ve Gevaş'tan alınan toplam 30 toprak örneğinde ekstraksiyon çözeltisi olarak Van Gölü suyunun etkinliği 5 farklı toprak: ekstraksiyon çözeltisi oranı (1:10, 1:15, 1:20, 1:25 ve 1:30) ve 3 farklı çalkalama süresi (30, 45 ve 60 dakika) kullanılarak denenmiştir. Denemede kullanılan 30 toprak örneğinde Neubauer yöntemine göre çavdar (Aslım 95) bitkisi yetiştirilmiş ve çeşitli biyolojik parametreler (bitki ağırlığı, bitki fosfor konsantrasyonu ve bitki fosfor alımı) belirlenmiştir. Yapılan korelasyon analizleriyle çeşitli biyolojik parametreler ve Olsen yöntemiyle belirlenen fosfor miktarı kullanılarak en uygun toprak: ekstraksiyon çözeltisi oranı ve çalkalama süresi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many studies have been done on determining the effectiveness of different extraction methods The purpose of this study is to determine the usability of Van Lake water instead of the sodium bicarbonate solution (Olsen method) in the analysis of available phosphorus in the soil. In the current investigation, effectiveness of Van Lake water as an extraction solution in 30 soil samples collected from Campus, Edremit and Gevaş was examined at five rates of soil extraction (1:10, 1:15, 1:20, 1:25 and 1:30) and three shaking time (30, 45 and 60 minutes). Rye plant (Aslım 95) was cultivated based on Neubauer method and various biological parameters (plant weight, plant phosphorus concentration, and plant phosphorus uptake) were determined. Using correlation analysis with various biological parameters and the amount of phosphorus extract based on Olsen method, the optimum soil extraction rate and time duration of agitation were determined.