Formik asit elektroyükseltgenmesi için hazırlanan karbon nanotüp destekli CoAuPd nanokatalizörlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of carbon nanotube supported CoAuPd nanocatalysts prepared for formic acid electrooxidation
- Tez No: 463794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL DEMİR KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma formik asit oksitlenme katalizörlerinin aktivitelerinin araştırılması için yapılmıştır. Çalışma kapsamında metal miktarlarının aktiviteye etkisi araştırılmıştır. Karbon nano tüp destekli Pd, PdAu, PDAuCo katalizörleri NaBH4 indirgeme metodu ile hazırlanmıştır. Bu katalizörler BET, XRD, EDX, SAXS, döngüsel voltametre, kronoamperometre, elektrokimyasal empedans spektroskobisi gibi elektrokimyasal yöntemlerle karakterize edilmiş ve aktiviteleri ölçülmüştür. Sonuç olarak metal miktarının aktivite üzerinde önemli olduğu görülmüştür. Pd-Au (50:50) katalizörünün formik asit oksitlenmesinde 90:10, 70:30 ve 40:60 oranları ile karşılaştırıldığında daha iyi aktivite göstermiştir. Pd-Au-Co (80:10:10) katalizörleri 70:20:10, 70:10:20, 60:30:10, 50:40:10, 50:30:20 katalizörlerinden daha iyi aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was done in order to investigate activity of formic acid electrooxidation catalysts. In this study, effect of metal amount on activity was investigated. Carbon nanotube supported Pd, PdAu and PdAuCo catalysts were prepared via NaBH4 reduction method. BET, XRD, EDX, SAXS, cyclic voltammetry, chronoamperometry and electrochemical impedance spectroscopy were used for characterization and determination of catalysts activity. As a result, it was observed that metal amount was important parameter for activity. Pd-Au (50:50) catalyst showed better activity for formic acid electrooxidation compared to ratio of 90:10, 70:30 and 40:60. Pd-Au-Co (80:10:10) catalyst showed better activity than 70:20:10, 70:10:20, 60:30:10, 50:40:10 and 50:30:20 catalysts