Formik asit yakıt pili sisteminin eksergoekonomik parametrik ve duyarlılık analizi
Formic acid fuel cell system exergoeconomics parametric and sensitivity analysis
  1. Tez No: 450441
  2. Yazar: ALPER REİS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SUHA ORÇUN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, formik asit yakıt pili (FAYP) sisteminin temel özellikleri göz önünde bulundurularak modellenmesi yapılmış ve sistem eksergoekonomik açıdan analiz edilmiştir. Yakıt pili sistemlerinde performansı etkileyen başlıca parametreler olan sıcaklık, basınç, çevre sıcaklığı, stokiyometri ve membran boyutunun verime ve maliyete etkileri incelenmiştir. Yakıt pili performansının en önemli parametresi çalışma sıcaklığıdır. Yapılan çalışmada, çalışma sıcaklığı arttıkça pil veriminin de doğru orantılı bir şekilde arttığı görülmüştür. Öte yandan, kullanıldığı ortama bağlı olarak çok yüksek sıcaklıklarda pilin hiç çalışmama ihtimali de vardır. Bununla beraber, çalışma esnasında ortam basıncı düşük olmalıdır. Yakıt pili en iyi performansı 1 atm basınçta göstermektedir. Çevre sıcaklığı parametresiyle yapılan çalışmada diğer yakıt pili sistemlerine göre avantajlı bir durum gözlenmiştir: formik asit yakıt pili düşük sıcaklıklarda da verimli şekilde çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, formic acidic fuel cell (FAFC) system was modelled with its core features, and its exergo-economic parameters were analysed. The effects of all primary parameters that influence fuel cell performance -the temperature, pressure, ambient temperature, stoichiometry, and the membrane size- on system efficiency and costs were examined. The most important parameter for the fuel cell is the operating temperature. In the study, it was seen that as the working temperature increases, the efficiency gain of the fuel cell increases in a linear fashion. Depending on the conditions of the working area, though, it is probable that the fuel cell may not work at all in higher temperatures. Nonetheless, the pressure on the cell during the work must be low. Fuel cell displayes its best performance in 1 atm. An advantageous case was observed in the study when investigating the ambient temperature parameter: formic acid fuel cell was found to work profitably even under the lower temperatures.