Investigation for zoonotic disease pathogens (Aeromonas hydrophila, Pseudomonas fluorescens, Streptococcus iniae) seen in carp farms in Duhok region of Northern Iraq by molecular methods
Kuzey Irak Duhok bölgesinde bulunan sazan çiftliklerinde görülen zoonoz hastalık etkenlerinin (Aeromonas hydrophila, Pseudomonas fluorescens, Streptococcus iniae) moleküler yöntemlerle araştırılması
- Tez No: 463803
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kuzey Irak Duhok Bölgesi'nde sazan çiftliklerinde zoonoz bakterilerin belirlenmesidir. Sazan balığı Duhok Bölgesi'nde kültür edilen temel balık türüdür. Sazan çiftliklerinde genellikle en yaygın görülen zoonoz bakteriler Aeromonas hydrophila, Pseudomonas fluorescens ve Streptococcus iniae'dir. Bu yüzden, Sazan çiftliklerinde bölgesel zoonoz hastalıkların haritasının çıkarılması amaçlanmıştır. Bu, Sazan balığı çiftlikleri yönetimi ve halk sağlığı açısından çok önemlidir. Örnekler, Kuzey Irak Duhok Bölgesi'nde 20 Sazan çiftliğinden toplandı. Her bir Sazan çiftliğinden 6 adet örnek toplandı. Ön böbrek ve bağırsak dokuları her bir Sazan balığı örneğinden toplandı. Ardından, ön böbrek ve bağırsak dokuları toplandı. Bakteriyel DNA izolasyonu, 20 adet böbrek ve 20 adet bağırsak dokusundan yapıldı. Etkenler için primerler 16S Ribozomal RNA gen bölgesinden dizayn edildi. Zoonoz bakteriler tüm doku örnekleri ile RT-PCR'da var/yok analizi ile tarandı. RT-PCR'dan sonra Kapiller Jel Elektroforez bantları primer dizayn edilen amplikon boyutlarının doğrulanması için kullanıldı. Sonuç olarak, Bir sazan çiftliği bağırsaklardan izole edilen Aeromonas hydrophila ve Pseudomonas fluorescens yönünden pozitif, 2 sazan çiftliği ise ön böbrekten izole edilen Streptococcus iniae yönünden pozitif sonuç vermiştir. Toplam olarak 20 sazan çiftliğinin 17 tanesi zoonotik bakteriler yönünden negatif sonuç vermiştir. Kuzey Irak Duhok Bölgesi'nden toplanan Sazan balığı çiftliklerinde zoonotik bakteril görülme oranı çok düşük oranda görülmüştür. Yalnızca bir çiftlikte Aeromonas hydrophila ve Pseudomonas fluorescens birlikte pozitif görüldü. Ayrıca, Streptococcus iniae 2 çiftlikte pozitif görüldü. Kontamine olmayan çiftliklere zoonoz patojenlerin bulaşmasını önlenmek için, eylem planı uygulanmalıdır. Eylem planı olarak, çiftlikler A, B ve C tipi çiftlikler olarak sınıflandırılabilir. A tipi 17 Sazan çiftliği bulaşma olmayan olarak sınıflandırılabilir. Bu çiftlikler kendi aralarında ve hastalık bulunan çiftliklere balık satışı yapabilirler. Bir Sazan çiftliği Pseudomonas fluorescens yönünden kontamine olup, B tipi çiftlik olarak sınıflandırılabilir. B tipi Sazan çiftliği bulaşmanın olmadığı ve aynı hastalığı taşıyan çiftlikler ile alışveriş yapabilir fakat farklı hastalık taşıyan çiftlikler ile alışveriş yapamaz. C tipi 2 sazan çiftliği Aeromonas hydrophila ve Streptococcus iniae'nin her ikisi yönünden kontamine olarak sınıflandırılabilir. C tipi olan çiftlikler diğer çiftliklerden balık alabilirler fakat satamazlar. Çiftlikten başka bir çiftliğe veya çiftlikten insana zoonotik etkenlerin kontaminasyonunu önlemek için yönetim zorunludur. Ayrıca, hastalık bulaşmasını önlemek için Kuzey Irak Duhok Bölgesi'nde Sazan çiftliklerinin izlenmesi ve sazan çiftliği havuz sularının evsel atıklardan uzak tutulması gerekmektedir. Bununla birlikte balık yetiştiricileri, zoonotik etkenlerin kontaminasyonu, bulaşmanın engellenmesi, balık ve halk sağlığı üzerindeki bakterilerin yönünden bilgilendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to determine the zoonotic bacteria in carp farms in Duhok region of the Northern Iraq. Carp is the main fish species cultured in the Duhok region. The most commonzoonoticbacteria generally seen in carp farms are Aeromonas hydrophila, Pseudomonas fluorescens and Streptococcus iniae. Because of this, it was aimed to get a map of the regional zoonotic disease in carp farms. This is very important in respect to the management of carp farms and public health. Samples were collected from 20 carp farms in the Duhok Region of the Northern Iraq. Six carp samples were collected from each carp farm. Head kidney tissue samples and intestine tissue samples were collected from each carp sample. Than head kidney and intestine tissue samples were pooled. The total bacterial DNA extraction from the pooled each 20 head kidney tissue samples and pooled each 20 intestinal tissue samples. Primers for pathogens were originally designed from 16S Ribosomal gene region. Zoonotic bacteria were scanned in all tissue samples by absent/present analysis in the RT-PCR. After RT- PCR, Capillary gel electrophoresis bands were used for the confirmation of the size of amplicon which was planned during primer designing stage. As a result, one sample was positive in respect to Aeromonas hydrophila, from intestine and one carp farm was positive in respect to Pseudomonas fluorescens from intestine and two carp farms were positive in respect to Streptococcus iniae. Totally 17 of 20 carp farms were negative in respect to the zoonotic bacteria. In conclusion the zoonotic bacteria were very low (15 % ) in carp farms from the Duhok Region in the Northern Iraq. Only in one Carp farms, both Aeromonas hydrophila and Pseudomonas fluorescens were positive. Also Streptococcus inia were positive in two carp farms. For preventing of zoonotic pathogen contamination to uncontaminated carp farms, an action plan must be applied. As an action plan, the carp farms can be classified as A, B and C type farms. Type A, 17 carp farms can be classified as not contaminated farm. These farms may sell fish between themselves, and sell to contaminated farms. Type B, two Carp farms can be classified as contaminated farm in respect to Streptococcus iniae. The B, Type farm may shop with farms carrying the same disease, and buy from uncontaminated farms but may not shop with farms carrying different disease. Type C, only one Carp farms can be classified as contaminated in respect to both of Aeromonas hydrophila and Pseudomonas fluorescens. The C, Type farms may buy fish from another farms but must not sell. For preventing the contamination of zoonotic pathogens from farm to farm or from fish to human, management is obligatory. It also must be monitored the carp farms in the Duhok region of the Northern Iraq to prevent the contamination of disease. Also farmers must be informed in respect to zoonotic pathogen contamination, keeping ways, and the effects on fish and public health.