Gerçek zaman kontrollü manyeto reolojik sönümleyicilerin zırhlı askeri araçlara adaptasyonu
Adaptation of real time controlled magneto rheological damper to armored military vehicles
- Tez No: 463810
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tez kapsamında, gerçek zaman kontrollü manyeto reolojik sönümleyicilerin zırhlı askeri araçlara adaptasyonu işlenmiştir. Askeri araçlar alt sistem (süspansiyon..v.s. ) seviyesinde endüstüriyel araçlardan çok farklı değillerdir, ancak çalışma şartları ve çevre koşulları bakımından daha zor şartlarda hizmet vermektedirler. Bu bağlamda Yapılan inceleme ve araştırmaların ardından, MR sönümleyicili yarı aktif süspansiyon sistemlerinin zırhlı askeri araçlara adaptasyonu için gerekli alt sistemler ve çalışma döngüsü belirlenmiştir. Sonrasında aracın saha çalışma şartları baz alınarak, tam zamanlı kontrol algoritmaları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of the thesis, adaptation of real time controled magneto rheological damper to armored military vehicles was mentioned . Normally about subsystem of military vehicles ( suspension..etc. ) are not very different from the an industrial vehicle, only about working conditions and environmental conditions serve in harder conditions. In this scope after literature search, required subsystems and working cycle was defined. And then real time control algoritms were compared and observed depend on the field condition which vehicle working on it.