MR sönümleyici ile yapıların titreşim kontrolü
Vibration control of structures by MR dampers
- Tez No: 296841
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM SİVRİOĞLU, PROF. DR. İSMAİL YÜKSEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kontrol mühendisliğinde lineer ve nonlineer sistemlerin yarı aktif elemanlarla kontrolü, hem teorik hem de pratik açıdan oldukça fazla ilgi gören bir çalışma konusu haline gelmiştir. Bunun nedenlerinden bazıları, yarı aktif sistemlerin pasif sistemlerin güvenirliliğine sahip olması ve aktif sistemlerden daha az enerji gereksinimi duymaları olarak sıralanabilir.Bu tez çalışmasında deprem etkisi altındaki yapıların titreşimlerini manyetoreolojik (MR) sönümleyici yardımıyla azaltmak amacıyla H ? dayanıklı kontrolör ve nonlineer adaptif kontrolör tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan kontrolörlerin performansı altı katlı bir bina modeli üzerinde, laboratuar ortamında titreşim tablası yardımıyla deneysel olarak test edilmiştir.Kontrolörlerin performansı sisteme MR sönümleyicinin bağlı olmadığı `Serbest' durum, MR sönümleyicinin bağlı olduğu ancak herhangi bir gerilim uygulanmadığı `Pasif (MR)' durum ve kontrolörlerin uygulandığı durumlar arasında yapılmıştır. Deneysel verilerden elde edilen, gerek yerdeğiştirme-zaman ve ivme-zaman grafikleri, gerek performans ölçütleri gerekse her bir katın yerdeğiştirme ve ivmelerinin maksimum değerleri ile bunların RMS değerleri tasarlanan kontrolörlerin etkinliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The problem of vibration mitigation of structural system using semiactive devices has been extensively targeted by control researchers from both theoretical and experimental points of view since semiactive systems have realibility of passive systems and have requirement of lower enegy source than active systems.In this study, an H ? robust controller and a nonlinear adaptive controller are designed for the vibration mitigation problem of a structural system using a magneto-rheological (MR) damper. The performance of the proposed methods is illustrated on a six degree of freedom (DOF) structure by shaking table tests.The performance of controllers is evaluated among the cases (i) an uncontrolled (without MR damper) case, (ii) passive damper where an MR damper is connected to the system with zero Volts applied to its terminals and (iii) a damper attached and excited with the proposed controllers. Time histories of displacement and acceleration, performance indices, the maximum values of displacement and acceleration of stories and the corresponding RMS values show the effectiveness of proposed controllers.