Tıbbi ve aromatik bitkilerden elde edilen esansiyel yağların insan patojenleri üzerine antimikrobiyal etkisi
Antimicrobial effects of essential oils of medicinal and aromatic plants on human pathogens
  1. Tez No: 463827
  2. Yazar: IBTESAM RAMADAN A. ABUGHADYRA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJDET GÜLTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Bioengineering, Microbiology, Medical Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Libya'nın doğal florasından toplanmış Artemisia herba alba, Capparis spinosa, Globularia alypum, Matricaria chamomilla, Ocimum basilicum, Origanum majorana, Peganum harmala, Phagnalon rupestre, Punica granatum kabuğu ve Thymus vulgaris bitkilerinden elde edilen esansiyel yağlar insanlardan izole edilmiş ve patojen olan Enterococcus faecium, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Proteus vulgaris, Pseudomonas aeroginosa ve Staphylococcus aureus bakterilerine karşı antimiktobiyal aktiviteleri in vitro olarak test edilmiştir. Yapılan çalışma neticesinde elde edilen sonuçlar literatür ile genel manada uyumlu olup, Capparis spinosa (kapari) bitkisinden elde edilen esansiyel yağın Escherichia coli bakterisinin 106 cfu mL-1 dozuna karşı antimikrobiyal aktivite gösterdiği ve 250 µL dozunun minimum inhibitör konsantrasyon (MIC) olduğu belirlenmiştir. Ayrıca verilerden yola çıkılarak bitkiler üzerinde yapılacak bu ve benzeri çalışmalarda birçok biyotik ve abiyotik faktörün dikkate alınması gerektiği de ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, essential oils obtained from plants of Artemisia herba alba, Capparis spinosa, Globularia alypum, Matricaria chamomilla, Ocimum basilicum, Origanum majorana, Peganum harmala, Phagnalon rupestre, Punica granatum peel and Thymus vulgaris collected from natural flora of Libya were isolated from humans and pathogen antimicrobial activities against Enterococcus faecium, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Proteus vulgaris, Pseudomonas aeroginosa and Staphylococcus aureus bacteria were tested in vitro. The results of the study were consistent with the literature in general and it was determined that the essential oil obtained from the plant Capparis spinosa showed antimicrobial activity against 106 cfu mL-1 dose of Escherichia coli bacteria and the minimum inhibitor concentration (MIC) of 250 μL dose. It has also been shown that many biotic and abiotic factors should be taken into account in these and similar studies to be carried out on the plants by means of the data.