Tokat ili kronik Hepatit B enfeksiyonlu hastalarda Tork teno virüs (TTV) ve hepatit D virüs (HDV) araştırılması
Investigation of Torque teno virus (TTV) and Hepatitis D (HDV) infections in patients with chronic Hepatitis B in Tokat
  1. Tez No: 463842
  2. Yazar: YELDA DAĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ALTUNER, DOÇ. DR. YUNUS BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kronik Hepatit B Virüs (HBV) enfeksiyonu, tedaviye rağmen siroz ve kansere neden olabilir. İlgili virüslerin erken tespiti sonucu, tedavi protokolünde yapılacak değişiklikle; ölüm, işgücü kaybı, kanser gibi olumsuz sonuçlardan hastalar korunabilir. Çalışmada Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarına başvuran kronik hepatit B tanısı konulan hastalarda, süperenfeksiyon ve koenfeksiyona sebep olan Hepatit Delta Virüs (HDV) ve Tork Teno Virüsü (TTV) ilk defa tespit etmek, oranlarını ve ilişkilerini araştırmak amaçlandı. Kronik HBV enfeksiyonu taşıyan 110 hastada HDV ve TTV, PZR yöntemiyle araştırıldı. Çalışmaya 58'i (%52,7) kadın, 52'si (% 47,3) erkek ve yaş ortalaması 45.25 (16-81 yaş) olmak üzere toplam 110 hasta ve 90 sağlıklı birey dahil edildi. Hasta numunelerinin 108'i HDV-RNA negatif, 2'si (%1,81) HDV-RNA pozitif olarak tespit edildi. Sağlıklı bireylerin tümünde HDV-RNA negatif bulundu. HDV-RNA pozitif olan hastalarda ALT ve AST değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edildi. TTV çalışmasında ise 110 kronik HBV'li hasta numunesinin 106'sı (%96,4) TTV-DNA pozitif olarak bulunurken, 4'ü TTV-DNA negatif olarak tespit edildi. Sağlıklı bireylerde ise 90 numunenin 86'sının (%95,35) TTV-DNA pozitif, 4'ünün (%4.65) TTV-DNA negatif olduğu tespit edildi. TTV pozitif hastalarda ALT-AST değerleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmedi. Bu sonuçlarla, Tokat'ta HDV enfeksiyon oranının Türkiye ortalamasının oldukça altında olduğu tespit edildi. Dünya HDV ortalamasının %5 olması, Tokat'ın çok düşük endemisite grubuna dahil bölgeler arasında bulunduğunu göstermektedir. Tokat'ta ilk defa araştırılan TTV-DNA % 96 oranında tespit edildi. Bu oranla, Tokat ili Tork Teno Virüs açısından Dünya ve Türkiye ortalamasının oldukça üzerindedir. Sonuç olarak, Tork Teno Virüs varlığıyla, Hepatit Delta Virüs enfeksiyonu ya da Hepatit B Virüs enfeksiyonu arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic hepatitis B virus (HBV) infection can cause cirrhosis and cancer despite cure. Early detection of related viruses is the result of a change in treatment protocol; Patients can be protected from negative consequences such as death, labor loss, cancer. The aim of the study was to determine the Hepatitis Delta Virus (HDV) and the Torque Teno Virus (TTV) for the first time, which cause superinfection and coinfection in patients diagnosed with chronic hepatitis B who applied to the Microbiology Laboratory of Tokat Gaziosmanpaşa University Research and Practice Hospital. HDV and TTV were investigated by PCR method in 110 patients with chronic HBV infection. A total of 110 patients and 90 healthy subjects were included in the study, 58 (52.7%) women, 52 (47.3%) male with age average 45.25 (16-81 years). 108 of the patient samples were detected as HDV-RNA negative, 2 (1.81%) as HDV-RNA positive. HDV-RNA was found to be negative in all healthy subjects. A statistically significant relationship was found between ALT and AST values in HDV-RNA positive patients. In the TTV study, 106 (96.4%) of 110 patients with chronic HBV were found to be TTV-DNA positive and 4 were found to be TTV-DNA negative. In healthy subjects, 86 of 90 samples (95.35%) were TTV-DNA positive and 4 (4.65%) were TTV-DNA negative. There was no significant relationship between ALT-AST values in TTV positive patients. With these results, it was determined that the rate of HDV infection in Tokat was considerably lower than the Turkey average. Around 5% of the world average HDV shows that Tokat is among the regions included in the very low endemic group. TTV-DNA was first detected in Tokat at a rate of 96%. This ratio, Tokat province in terms of Torque Teno Virus is well above the average of Turkey and the world. As a result, no significant relationship was found between the presence of Torque Teno Virus and Hepatitis Delta Virus infection or Hepatitis B Virus infection.