Erbaa ilçe merkezinde sağlık hizmetlerinin kullanımı ve kullanımı etkileyen faktörler
The Utilization of the health services and factors that influence the utilization in the center of the Erbaa country
  1. Tez No: 88389
  2. Yazar: İRFAN USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİYE ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET ERBAA İLÇE MERKEZİNDE SAĞLIK HİZMETLERİNİN KULLANIMI VE KULLANIMI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Kesitsel olan bu araştırma sağlık hizmetlerinin kullanımı ve kullanımı etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla Tokat ili Erbaa ilçe merkezinde yapılmıştır. İlçe mer kezindeki sağlık ocaklarında bulunan ev halkı tesbit fişlerinden yararlanarak 1/30 sistematik örnekleme yöntemi ile 8548 aileden 285 aile örnekleme alınmıştır. Bu araştırmada veriler yUzyüze anket yöntemiyle elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; ilçede sağlık kuruluşuna kişi başına yıllık başvuru orta laması 1.71±2.46 olarak bulunmuştur. Son bir yıl içinde herhangi bir sağlık kurulu şuna başvuru yüzdesi 58.5'tir. Başvuranlanh % 35.6'sı bir kez, % 64.4'U de en az iki kez başvurmuşlardır. İlçede araştırma grubuna alınan kişiler, hafif vaka olarak değerlendirdikleri du rumlarda çoğunlukla herhangi bir yere başvurmamakadırlar. Herhangi bir sağlık ku ruluşuna başvuranlar tarafından ise en fazla devlet hastanesi tercih edilmekte, ikinci olarak sağlık ocağı, üçüncü olarak özel doktor tercih edilmektedir. Kişilerin ağır vaka olarak değerlendirdikleri durumlarda da en fazla devlet hastanesi tercih edilmektedir. İkinci olarak özel doktor, üçüncü olarak da ilçe dışı sağlık kuruluşları tercih edil mektedir. Sosyal güvencenin olması, sağlık kuruluşuna yakın olma, kronik bir hastalığın olması, düzenli bir gelire sahip olma, ailedeki kişi sayısının az olması, sağlık kuru luşlarına başvuruyu artırmaktadır. Ayrıca yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düze yi gibi faktörler de sağlık kuruluşuna olan başvuruyu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE UTILIZATION OF THE HEALTH SERVICES AND THE FACTORS THAT INFLUENCE THE UTILIZATION IN THE CENTER OF THE ERBAA COUNTRY This cross-sectional research has been performed in the center of the Erbaa co untry of Tokat to determine the utilization of the health services and the factors that influence the utilization ; 218 families were taken as a 1/30 systematic samping from the 8548 registered cards of family members. The data in this research have been collected by face to face questionnaire met hod. According to the results of this research;, the application per annum to health ins titutions per person is approximately 1.71±2.46 in this country. The application per annum to health institution is 58.5 per cent in the last year. The 35.6 % of the appli cants have applied once and the 64.4 % of the applicants have applied twice at least. The people in this research group generally don't apply anywhere in case of any little event. The people who apply to any Health institution often prefer to go to the state hospital Secondly Health centers have been prefered and thirdly private doctors. In serious events state hospitals have been mostly prefered. Secondly private doctors and thirdly health institution outside the township have been preferred. The factors such as having social insurance, living near a health instution, having a chronic disease, having a reguler income and having a small family increase the complication to the health institution. In addition to these factors age sex, marital sta tus, edicational status also influence the application to the health institution. Key words : Health services, utilization, district.